Gucci

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gucci Modaevi
EndüstriTüketim maddeleri
Kuruluş1921
KurucuGuccio Gucci Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Genel merkezi,
İtalya
Önemli kişilerGuccio Gucci (Kurucu)
Patrizio di Marco (Başkan-CEO)
ÜrünTekstil-Giyim
Gelirartış 2.2 Milyar
Web sitesigucci.com
Bir Gucci mağazası

Gucci Modaevi, ya da diğer adı ile Gucci, Kering'in yan kuruluşu olan İtalyan ve Fransız sahipli moda ve deri eşya markasıdır. Guccio Gucci (1881 - 1953) tarafından İtalya'nın Floransa kentinde 1921 yılında kuruldu.[1] Aldo Gucci'nin (Gucci'nin oğlu) yönetimi altında, Gucci dünya çapında tanınan bir marka, İtalyan Dolce Vita'nın bir simgesi haline geldi. Gucci Dünya'nın en ünlü, prestijli ve tanınan moda markalarından biri olarak kabul edilmektedir.[2]

BusinessWeek gazetesine göre 2006 yılında Gucci, dünya çapında 3,5 milyar dolar bir kar elde etti ve magazinin En iyi 100 Marka listesinde 46. sıraya yerleşti. Genelde birçok yerde LVMH'den sonra dünyada en çok satan ikinci moda markası diye nakşedilir, ancak bu sadece Gucci'nin birkaç Fransız hissedarı olmasından dolayıdır, Gucci dünyanın en büyük moda evidir. Gucci Modaevi, Fransız François Henri Pinault-Printemps-Redoute (PPR) adlı şirketler grubunun elindedir. Dünya çapında 425 mağazası vardır ve ürünlerini toptan olarak franchise ve elit hipermarketlere satmaktadır.

Markalar[değiştir | kaynağı değiştir]

PPR grubundan edinilen anapara ile grup Gucci markasinin ötesine giderek diğer bazı markaları da ele geçirdi. 2004 yılı itibarıyla Gucci grubu tarafından tamamen ya da kısmen sahip olunan şirketler ve markalar şunlardir:

Moda[değiştir | kaynağı değiştir]

Parfüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Gucci parfüm

Saat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gucci Group - şirket tarihi sayfaları 29 Mayıs 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 21 Ocak 2008'de erişildi.
  2. ^ Promotion-type 29 Ocak 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 21 Ocak 2008'de erişildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]