Gryphon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gryphon, 1970'lerde müzik yapan, sıradışı tarzları ve enstrümanlarıyla dikkat çeken İngiliz progresif rock grubudur. Grubun müziği, İngiliz halk müziği, rönesans müziği ve rock müziğinin etkilerini taşır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok enstrümanı çalabilen Richard Harvey ve Kraliyet Müzik Koleji'nden mezun arkadaşı, tahta üflemeli enstrümanları çalan Brian Gulland, grubu geleneksel İngiliz halk müziğini ortaçağ ve rönesans etkileriyle harmanlayan, tamamen akustik bir orkestra olarak başlattılar. Bundan kısa bir süre sonra bu ikiliye gitarist Graeme Taylor ve baterist/perküsyoncu Dave Oberlé katıldı. Grubun ismini taşıyan çıkış albümerinden sonra tarzları elektro gitar ve klavyeden başka daha önceleri rock müzikte rastlanmayan fagot ve "krumhorn"u da(rönesans dönemine ait tahta üflemeli çalgı) içine alacak şekilde genişledi. Gryphon'un müziği, en azından ilk albümlerinde, rock kadar İngiliz halk müziğine ve rönesans şansonlarına da benzemektedir. Üçüncü albülerinden (Red Queen to Gryphon Three) ve özellikle Yes'in turnesinde ön grup olarak yer aldıktan sonra enstrümanları daha alışıldık hale gelmeye başlamış ve müziklerinde standart olmayan enstrümanların kullanımı azalmıştır.

1974 yılında grup İngiltere Ulusal Tiyatrosunda, Sir Peter Hall yönetiminde sahnelenecek olan, Shakespeare'in Fırtına adlı eserinin müziklerini yapmaya karar verdi. İkinci albümlerine adını veren Midnight Mushrumps (oyundan bir söze ithafen: "geceyarısı mantarları") 21 dakikalık şarkılarını bu oyun için bestelediler. Dönemin ulusal tiyatrosu olan tarihi Old Vic binasında, 1974 yılının Nisan yapılan oyun prömiyerinin başarısı ve müziğine gösterilen yoğun ilgi üzerine, Gryphon'un oyun müziklerini yapmasına da önayak olan gazeteci Martin Lewis grup için Old Vic'te bir konser ayarladı. 1974 yılının Temmuz ayında gerçekleşen konser bir rock grubunun rİngiltere Ulusal Tiyatrosunda verdiği ilk konserdi ve bu konser progresif rock müziği için büyük bir atılım olarak nitelendirildi. Bu efsanevi konser kayda alındıysa da dağıtımı yapılmamıştır.

1977'de Richard Harvey ve gruba sonradan katılan Jonathan Davie isimlerini değiştirerek The Banned adlı punk rock grubunun üyeleri oldular.

Uzun süren sessizliklerini 2007 yılında bozan grup, yeni bir albüm hazırlığında olduklarını duyurdu.[1],[2]

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]


Brian Gulland — Fagot, krumhorn, blokflüt, klavye, vokal
Richard Harvey — Blokflüt, krumhorn, mandolin, klavye, vokal
Dave Oberlé — Bateri, perküsyon, solist
Graeme Taylor — Elektro gitar, akustik gitar, vokal
Philip Nestor — Bas gitar, vokal
Malcolm Bennett — Bas gitar, flüt
Jonathan Davie — Bas gitar
Bob Foster — Gitar
Graham Preskett — Klavye, mandolin, keman, gitar, perküsyon.

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gryphon (1973)
  • Midnight Mushrumps (1974)
  • Red Queen to Gryphon Three (1974)
  • Raindance (1975)
  • Treason (1977)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2009. 
  2. ^ Gryphon (en:wikipedia)