Grigoriy Landsberg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Grigory Landsberg sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Grigory Samuilovich Landsberg (Григорий Самуилович Ландсберг) (22 Ocak, 1890, Vologda - 2 Şubat, 1957, Moscow) Sovyet fizikçi. Grigory S. Landsberg şu an raman saçılmasında kullanılan esnek olmayan tümleşik foton saçılımının eş-kaşifidir. Asıl bilimsel katkıları optik ve spektroskopi alanlarındaydı. 

Image link here

Özgeçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grigory Landsberg, 1913 yılında Moskova Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu, sonrasında 1913-15, 1923–45, 1947-51 (1923'ten beri Profesör) yılları arasında burada öğretim görevliliği yaptı . 1934'ten beri, bununla eş zamanlı olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinde Bilimler Akademisi’nin Fizik Enstitüsü’nde de çalıştı. 1951-1957 yılları arasında Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde profesör oldu. 

Landsberg 1926 yılından bu yana kristal içerisindeki ışığın titreşimsel yayılımı üzerine öncü çalışmalar yürütmüştür.1928 yılında, G.S.Landsberg ve L.I.Mandelstam ışığın tümleşik yayılımı fenomenini (bu fenomen Venkata Raman ve K. S. Krishnan  tarafından sıvılarda keşfedilenden bağımsız olarak raman etkisi olarak tanındı.) Landsberg, Rayleigh saçılımının ince yapısını keşfetti. 1931’de seçici ışık saçılımı fenomenini keşfetti. 

SSCB’de iken organik moleküllerin spektroskopisinin temellerini attı ve katı sıvı ve gaz hallerdeki moleküller arası ve moleküller içi etkileşimlerin araştırmasını yaptı.

Atomik ve moleküler spektral analiz üzerine büyük bir okul kurdu. Metaller ve alaşımların spektral analizi (SSCB Devlet Ödülü, 1941) ve motor yakıtlarının da dahil olmak üzere kompleks organik karışımların analizi için teknikler geliştirdi. Ünlü ‘’Optik’’ dersinin yazarı ve popüler ‘’İlköğretim fizik ders kitabı’’ (1-3 Ciltler, 7.Baskı, 1971) nın editörüdür.


Sonradan Bilim Akademisi Spektroskopi Enstitüsü olarak değiştirilen (1968), SSCB Bilim Akademisi Spektroskopi Komisyonunun kurucusu ve başkanı oldu.

G.S. Landsberg iki Lenin Nişanı ve pek çok madalya aldı.

Landsberg ve Litas’ın çalışmaları ile keşfedilen bu yeni fenomen dünyada yayıldı.[1][2][3]


Işığın tümleşik yayılımının keşfi[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 yılından itibaren, L.I. Mandelstam ve G.S. Landsberg Moskova Devlet Üniversitesi’nde ışığın kristaldeki titreşimsel saçılımı üzerine deneysel çalışmalar başlattılar. Tasarıları, Mandelstam tarafından 1918 de rayleigh saçılımının ince yapısına ilişkin yapılan teorik tahmini termal akustik dalgalardaki ışık saçılımı sayesinde ispatlamaktı. Bu çalışmanın sonucunda, Landsberg ve Mandelstam elastik olmayan tümleşik ışık saçılımını keşfetmiş oldular, 21 Şubat 1928 yılında. ( ‘’tümleşik’’- foton ve moleküler titreşimlerin frekanslarının kombinasyonu). Bu temel keşfi ilk defa 27 Nisan 1928 de bir kolokyumda sundular. Keşifleri hakkında kısa bir raporu (teorik açıklamaları deneysel sonuçları ile) Rusça[4] ve Almanca[5] olarak yayınladılar sonrasında ise daha kapsamlı olan tezleri Zeitschrift fur Physik’de yayınlandı.[6]

Aynı yıl yani 1928’de, iki Hint bilim insanı C.V.Raman ve K.S.Krishnan sıvılarda ve buharda ışık saçılımınının ‘’compton bileşeni’’ ni arıyorlardı. Aynı tümleşik ışık saçılımını buldular. Raman şunu belirtti; ‘’Yeni radyasyonun çizgi spektrumu ilk defa 28 Şubat 1928 de görüldü.’’ [7] Böylelikle, tümleşik ışık saçılımı Raman ve Krishnan’dan bir hafta önce Mandelstam ve Landsberg tarafından keşfedilmiş oldu. Yine de bu fenomen Raman etkisi olarak bilindi çünkü Raman kendi sonuçlarını Landsherg ve Mandelstam’dan daha erken yayınladı. Her şeye rağmen, bu fenomen Rus Dili literatüründe karakteristik olarak ‘’tümleşik ışık saçılımı’’ olarak geçer.  

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Selective Lichtstreuung in Quecksilberdampf, Physikalische Zeitschrift der Sowjetunion, 1935, Bd 8, H. 4, S. 378 (with Mandelstam, L.I.
  2. ^ Optics, 4 ed.
  3. ^ Selected Reports, M., L., 1958 (Introduction by C. L. Mandelstam and I.L. Fabelinskii)
  4. ^ G.S. Landsherg, L.I. Mandelstam, "New phenomenon in scattering of light (preliminary report)", Journal of the Russian Physico-Chemical Society, Physics Section. 1928.
  5. ^ G. Landsberg, L.Mandelstam, "Eine neue Erscheinung bei der Lichtzerstreuung in Krystallen", Naturwissenschaften. 1928. В. 16.
  6. ^ G.S. Landsherg, L.I. Mandelstam, "Uber die Lichtzerstreuung in Kristallen", Zeitschrift fur Physik. 1928. В. 50.
  7. ^ C.V. Raman, "A new radiation", Ind.