Greifswald Körfezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Greifswald Körfezi (Almanca: Greifswalder Bodden), Baltık Denizi'nin güneybatısında, Almanya kıyılarında Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bir havzadır. 514 km²'lik alanıyla Alman Baltık kıyılarının en büyük koydur.[1]

Batıda Rügen adası; güneydoğuda Usedom adası; doğuda, Pomeranya Körfezi ve güneyde Alman anakarası. Koy ayrıca Rügen'i anakaradan ayıran dar Strelasund aracılığıyla Baltık Denizi'ne bağlanır. Koyun kuzey ucuna bazen Rügischer Körfezi denir.[2]

Koyun kendisi oldukça girintili çıkıntılı bir kıyı şeridine sahiptir. Mönchgut (doğu Rügen'de) ve Zudar (güney Rügen'de birkaç yarımadadan oluşur) körfezi birçok küçük koya böler. Körfezin ana limanı Greifswald'dır. Körfezin doğusundaki adalar arasında Vilm, Koos, Riems ve şimdi bir kumsal olan eski Stubber adası var.

Greifswald Körfezi, ortalama 5,6 m derinliğe ve maksimum 13,5 m derinliğe sahiptir. Yani oldukça sığdır. Nehirlerden gelen akış ve Baltık Denizi'nin karmaşık hidrografisi (tuzlu su genellikle orada daha derinlerde bulunur) nedeniyle suyu tuzlu değil tuzludur. Ortalama tuzluluk 5,3 ila 12,2 psu arasında değişen 7 ila 8 psu'dur.

1990'da Alman yeniden birleşmesinden önce, Greifswald Körfezi, Doğu Almanya'nın Baltık kıyılarının çoğunun aksine, halka açık bir su sporları mekanıydı. Yerel coğrafya, körfeze göz kulak olmayı kolaylaştırdı ve bu sayede ülkeyi terk etmek için kullanmayı düşünenleri engelledi. Varşova Paktı dışında körfeze en yakın yer, 100 km'den daha uzak olan Danimarka'nın Bornholm adasıydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2022. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2022.