Gravyer peyniri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsviçre mamulü Gravyer peyniri

Gravyer peyniri, İsviçre kökenli bir peynirdir. Adını İsviçre’nin bir kasabası olan Gruyères’den alır.[1] Gravyer peynirinin içinde bazen çapı 1 cm’den fazla olan delikler bulunur. Delikler küçükse ve sıksa peynir kalitesizdir. Peynir parlak sarı renkte, kabuğuysa koyu sarı renktedir. Peynir fondüsü yapımında da kullanılır.[1]

Kars gravyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gravyer peyniri, inek sütünden yapıldığı için Türkiye’ye de uyum göstermiştir ve günümüzde Kars’ta üretimi yapılmaktadır.[2] Gravyer peynirinin Türkiye’ye geliş öyküsü 93 Harbi olarak da bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşı ile başlar.[2] O yıllardan I. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar Kars’ın idaresini elinde bulunduran Ruslar'la yapılan kültürel etkileşim sonucu bu peynirin yapılışı Türkiye'de öğrenilmiş ve kullanımı yaygınlaşmıştır.

Kars gravyer peynirleri en az 15 kg’dır ve yapılışı ancak 10 ayda tamamlanır. Gravyer için gerekli olan sütün elde edileceği ineğin, özellikle memelerinde herhangi bir hastalık olmamasına ve iyi besinlerle beslenmesine dikkat edilmelidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b McCalman, Max (2009). Mastering cheese: lessons for connoisseurship from a maître fromager (1. bas.). New York: Clarkson Potter. ISBN 978-0307406484. 
  2. ^ a b Donnelly, Catherine (2016). The Oxford companion to cheese. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0199330881. 

Dış bağlantıları[değiştir | kaynağı değiştir]