Grand Otel (Taipei)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 25°4.640′K 121°31.547′D / 25.07733°K 121.525783°D / 25.07733; 121.525783

Otelin ana kapıdan görünüşü
Ön Kapı
Otelin önündeki taş yazıt

Grand Otel (圓山大飯店), 1952'de inşa edilmiş Taipei'yin ( Tayvan ) simgelerinden biri olan otel. Duen-Mou Vakfı'nın sahibi olduğu otel açıldığı günden beri Taipei'yin pek çok yabancı konuğuna ev sahipliği yapmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin Cumhuriyeti 1949'da Tayvan'a çekildikten sonra, Taipei'de henüz beş yıldızlı bir otel bulunmadığından, başkan Chiang Kai-shek yabancı elçilerin kalacağı bir yer bulmakta zorluklarla karşılaşmıştı. Bu nedenle yabancı misafirlerini ağırlayacağı gösterişli bir otel yaptırmak niyetindeydi. Karısı Soong May-ling otelin eski Tayvan Oteli'nin yerine, Tayvan Jinja adlı eski bir Japon Şinto tapınağının kalıntılarının da bulunduğu Yuan Shan tepesine yapılmasını önerdi. Chiang ayrıca otelin Çin kültürünün özelliklerini yansıtacak şekilde dizayn edilmesini de istemişti. Tasarımdan Taipeili mimar Yang Cho-Cheng sorumludur.

Mayıs 1952'de Grand Otel açılır, ancak bugünkü halini alıncaya kadar defalarca değişikliğe uğrar. Yüzme havuzu, tenis sahası ve üyelik salonu 1953'te yapılır. 1956'da Altın Ejder Köşkü ve Altın Ejder Restoran açılır. Yeşim Anka Köşkü 1958'de, Chi-lin Köşkü ise 1963'de yapılır. 1968'de ABD'nin Fortune dergisi tarafından dünyanın en iyi 10 otelinden biri olarak gösterilir. Son olarak 1973 Çin Cumhuriyeti'nin yıldönümü kutlamaları sırasında otelin ana binası tamamlanır, bu tarihten sonra Grand Otel Taipei'yin en önemli simgelerinden biri olur.

1995'te meydana gelen büyük bir yangın sonucu otelin çatısı ve üst katlar ciddi bir şekilde zarar görmüştür. Tamirat ancak 1998'de sona ermiş ve otel tekrar tam olarak hizmete açılmıştır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Taipei Grand Otel
Lobi tavanında Ume çiçeği ve ejderhalar.

Otelin çatısı şu anda dünyadaki en büyük klasik Çin stili çatıdır. Kırmızı sütunlar da Çin mimarisinin bir özelliğidir. Otelin çeşitli bölümleri ve duvarları birçok sanat eserine, tablo ve heykele sahiplik eder.

Başkan Suiti'nin geceliği 160.000 NT$, yaklaşık 5.000 US$'dır.

Gizli Geçitler[değiştir | kaynağı değiştir]

Otelin açılışından itibaren, Chiang'ın otelden kaçışı kolaylaştırmak için gizli geçitler inşa ettirdiği dedikoduları dolaşmaktaydı. Bu sır 1995 yangının ardından açıklığa kavuşmuştur. Otelin güvenliğini araştıran komisyon otelden yakınlardaki parka kadar uzanan 180 m. uzunluğunda ve hava saldırısına karşı korunaklı iki tünel bulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]