İçeriğe atla

Gram pozitif bakteri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gram-pozitif sayfasından yönlendirildi)
Gram-pozitif bir bakteri olan Bacillus Anthracis

Gram pozitif bakteri, gram boyama prosedüründen geçtikten sonra mikroskop altında mavi-siyah veya mor renk alan bakterilerdir. Bu rengin sebebi Gram pozitif bakterilerin hücre duvarlarının kristal viyole/iyot karışımını tutmasıdır. Gram negatif bakterilerin aksine Gram pozitif bakterilerin hücre duvarlarının dışında "dış zar" bulunmaz. Peptidoglikan hücre duvarı daha kalın olan gram pozitiflerin boyaları tutma kuvvetleri fazladır.

Orijinal bakteri sınıflandırmasında Gram pozitifler Firmikütler şubesini oluşturuyorlardı.[kaynak belirtilmeli] Firmikütler şubesi çok geniştir ve içerdiği bazı ünlü familyalar şunlardır: Bacillus, Listeria, Staphylococcus, Streptococcus, Enterococcus ve Clostridium. Bu şube, Mycoplasma grubunun da üyesi olduğu Mollikütleri de içine almak üzere genişletilmiştir. Bu bakteriler hücre duvarına sahip olmadıkları için gram boyasıyla boyanamazlar ancak boyanabilen türlerden geliştikleri varsayılmaktadır.

Actinobacteria Gram pozitiflerin başka bir ailesidir. Actinobacteria ve Firmikütler, DNAlarındaki yüksek ve düşük G+C miktarı sebebiyle (sırasıyla) guanin ve sitozin grupları olarak adlandırılırlar. İkinci hücre zarına sahip olmamaları ve sterollere sahip olmaları sebebiyle bu şubelerin ökaryotların ataları oldukları iddia edilmiştir.

Deinococcus-Thermus grubu bakteriler de yapıları gram negatif bakterilerle aynı olmasına rağmen boyanma şekilleri yüzünden gram-pozitif sayılmışlardır.

Hem Gram pozitif bakterilerin hem de gram-neagit bakterilerin S-tabakası denen ayrı bir zarları daha vardır. Gram negatiflerde S-tabakası, dış zara yapışıktır. Gram pozitiflerde ise S-tabakası, peptidoglikan tabakasına yapışıktır. Gram pozitiflerin kendilerine has bir özellikleri hücre duvarlarında teyikoik asit bulundurmalarıdır. Lipoteyikoik asit denen, özel teyikoik asit türünün lipid kısmı, peptidoglikan tabakasının hücreye "demirlenmesine" yardımcı olur.[kaynak belirtilmeli]

Karakteristik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu özellikler genellikle Gram pozitif bakterilerde bulunur:

  1. Sitoplazmik zar (membran)
  2. Polisakkarit kapsül
  3. Çok kalın bir hücre duvarı (peptidoglikan)
  4. Eğer filagellum mevcut ise, bunu korumak için iki halka içerirler.Gram negatif bakterilerde ise buna karşılık 4 halkalı yapı bulunur çünkü bunların sadece bir membran tabakası vardır.
  5. Şelat yapıcı ajan olarak ve bazı tiplerde yapışmayı sağlamakla görevli olan Teikoik asitler ve lipotekoik asitler mevcuttur.

Gram pozitif bakterilerin tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Deinococcus-Thermus türü bakteri de Gram pozitif gibi renk verse de yapısal olarak Gram negatif bakterilerle benzerdirler.

Hem Gram pozitif hem de Gram negatif bakteriler S-tabakası adı verilen bir membrana sahip olabilir. Gram negatif bakterilerde, S-tabakası direkt olarak dış membrana bağlıdır. Gram pozitif bakterilerde, S-tabakası peptidoglikan tabakaya bağlıdır. Gram pozitif bakterilerin kendine has özelliği ise teyikoik asitin hücre duvarındaki varlığıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]