İçeriğe atla

Gothmog (Üçüncü Çağ)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gothmog (Üçüncü Çağ), J.R.R. Tolkien'in Orta Dünya evreninde tasvir ettiği bir orktur.

Orta Dünya'nın yaşlı ve tecrübeli orklarından biri olarak bilinen Gothmog, bir ayağı topal ve bir eli felçli bir fiziksel özellik gösterir. Deri rengi sarıya çalar. Diğer orklarla kıyaslandığında onlardan daha tehlikeli olarak kabul edilir. En bilinen bineği, Warg'tır.

Sauron'un hükmettiği Mordor döneminde, Witch-King Minas Morgul'u inşa etmeden önce, Gothmog Sauron'a sadık bir hizmetkar olarak görev yapmaktaydı. Minas Morgul'un inşası sonrasında Witch-King'in hizmetine geçti ve onunla birlikte bir grup orkla Minas Morgul'a taşındı. Birinci Osgiliath Kuşatması sırasında Gondor güçlerine büyük kayıplar verdirdi. Bu başarısından ötürü Witch-King tarafından Minas Morgul'un yönetimine atandı. Minas Morgul'da Witch-King'den sonraki en yetkili figür haline geldi.

İkinci Osgiliath Kuşatması sırasında, Gondorlu komutan Faramir'in sağ kolu Madril'i mağlup etti. Bu saldırı sonrası, Faramir ve Gondor'un diğer güçleri geri çekilmek zorunda kaldı. Gothmog, Minas Tirith Kuşatması'nda Witch-King'den sonraki en üst komutanlık görevine getirildi. Kuşatma sırasında taktiksel emirleri o verdi. Ancak Rohan'ın müdahalesiyle ork ordusu geri çekilmek zorunda kaldı. Bu çatışma sırasında Eowyn ile karşı karşıya geldi ve nihayetinde Aragorn tarafından mağlup edildi.