İçeriğe atla

Goriot Baba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Goriot Baba
Le Père Goriot
YazarHonoré de Balzac
ÇevirmenBarbaros Küpçük
ÜlkeFransa
DilFransızca
YayımParis, 1819
YayımcıRevue de Paris
'İnsanlık Komedyası' serisi

Goriot Baba, Honore de Balzac'ın İnsanlık Komedyası adlı eserinin ilk kitabıdır. Yazar, Goriot Baba'dan sonra yazdığı eserlerdeki tüm karakterleri birbiriyle ilişkilendirmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanda, hayatını kızlarına adamış olan eski bir tel şehriye ve ekmek fabrikatörü Mösyö Goriot'un Madam Vauquer Pansiyonu'na yerleşmesinden sonra meydana gelen olaylar anlatılmaktadır. Servetinin çoğunu kızlarının iyi birer evlilik yapmaları için harcayan Goriot Baba, damatları tarafından istenmemiş ve cimri bir dul olan Madam Vauquer'in pansiyonuna yerleşmiştir. Goriot Baba, belli bir süre sonra para harcamalarını azaltmasından ve en ucuz kata çıkmasından dolayı pansiyonun sahibesi ve müşterileri tarafından aşağılanmaya başlamıştır. Romanda merkez karakter olan Eugene de Rastignac ise, soylu ancak fakir düşmüş bir aileden gelen bir hukuk öğrencisidir. Mösyö Goriot'la aynı pansiyonda kalan Rastignac, aynı zamanda kuzeni olan Madam de Beausent'in adını bir anahtar gibi kullanarak Paris'in en gözde salonlarına girecek, Mösyö Goriot'un kızları Madam de Restaud ve Madam Delphine de Nucingen'le tanışacaktır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Goriot Baba: Eski bir makarna ve un fabrikatörüdür. Bu işten oldukça para elde etmiş olan Mösyö Goriot, eşi öldükten sonra kızlarına bakmış, servetinin büyük kısmını kızları için harcamıştır. Oldukça fedakâr bir adam olan Goriot Baba için en önemli şey, kızlarının mutluluğudur. Damatları tarafından istenmeyen Goriot Baba, kaderine boyun eğmiş ve Vauquer Pansiyonu'na yerleşmiştir.
 • Eugene de Rastignac: Fakir düşmüş soylu Rastignac ailesinin son fertlerinden olan babası Baron Rastignac'ın en büyük oğludur. Paris'e hukuk tahsili için gelen Rastignac, burada eğitimin dışında asilzadeler arasına girmenin de önemini fark ederek, Paris salonlarına adım atmıştır. Goriot Baba ile aynı pansiyonda yaşamaktadır.
 • Madam Anastasie de Restaud: Mösyö Goriot'un büyük kızıdır. Güzel, bencil ve gururlu olan Anastasie, bir tefeciye olan borcunu, babası Mösyö Goriot'a mektup yazarak, babasının parasıyla kapatmıştır. Kız kardeşi Delphine'in aksine, Paris salonlarında hızlıca yükselmiştir.
 • Madam Delphine de Nucingen: Mösyö Goriot'un küçük kızıdır. Kendisinin yüksek asilzade sınıfından dostları olmadığı için, ablasıyla sürekli rekabet halindedir. Kocasının onu terk etmek üzere olduğu bir zamanda tiyatro locasında Mösyö d'Ajuda'nın aracılığıyla Eugene ile tanışmıştır.
 • Vautrin: Pansiyonun en gizemli adamıdır. Kötü ahlaklı bir adam olan Vautrin, pansiyonda alaycı sözleri ve kaba davranışlarıyla tanınmaktadır. Cömert olduğu için Madam Vauquer'in oldukça hoşlandığı Vautrin, Rastignac'ı etkili sözleriyle yönlendirmeye ve onu kendi çıkarlarına alet etmeye çalışacaktır. Azrail-çatlatan lakabıyla anılır.
 • Madam Vauquer: Oldukça paragöz ve cimri, dul bir kadındır. Vauquer Pansiyonu'nu işleten Madam Vauquer, Mösyö Goriot'un pansiyona yerleştiği ilk yıllarda onu etkileyerek servetinden faydalanmak istemiş ancak beceremeyince ona diş bilemiştir. Basit bir kişiliğe sahiptir.
 • Victorine Taillefer: Zengin babasının tek varisi olarak oğlunu görmesinden dolayı reddedilmiş ve Vauquer Pansiyonu'na yerleşmiştir. Şükretmeyi ve duayı öğrenen Victorine, zaman içinde saf ve kanaatkar bir kişilik geliştirmiştir. Rastignac'tan hoşlanmaktadır.
 • Madam Couture: Victorine'in uzaktan akrabası ve koruyucusudur. Victorine'in babasını defalarca insafa davet etmiş olmasına rağmen karşılık alamamıştır. Madam Vauquer'in en sadık olduğu müşterisidir. Victorine'le pansiyonun en pahalı dairesinde kalmaktadır.
 • Kont de Restaud: Madam Anastasie de Restaud'un kocasıdır. Oldukça otoriter ve sert bir adam olan Kont de Restaud, kendisine karısının tanıttığı Rastignac'a önce saygı gösterdiyse de, Rastignac, Mösyö Goriot'un adını telaffuz etmekle bu saygıyı yitirmiş ve Kont de Restaud, evinin kapılarını Rastignac'a kapatmıştır.
 • Baron de Nucingen: Madam Delphine de Nucingen'in kocasıdır. Kilolu bir Alman kökenli banker olan Baron de Nucingen, evliliğinde eksik olan duyguları başka kadınlarda aramış ve Madam Delphin de Nucingen'le ayrılık aşamasına gelmiştir.
 • Mileydi Michonneau: Pansiyonun yaşlı bir müşterisidir. Mösyö Poiret'e aşıktır. Görünüşündeki saflık ve asalete rağmen oldukça paragözdür. Pansiyonun en ucuz dairelerinden birinde kalmaktadır.
 • Mösyö Poiret: Emekli bir katiptir. Mileydi Michonneau'ya aşık olan Poiret, kanaatkar ve söylenen her şeyi kendi görüşünü katmadan tekrar eden bir adamdır.
 • Madam de Beausent: Rastignac'ın akrabasıdır. Paris'e yeni gelen Rastignac'a yükselmenin yollarını öğretmiş ve onu Paris salonlarına sokmuştur. Rastignac'a adını kullanma yetkisi veren Vikontes, Mösyö d'Ajuda'ya aşıktır.
 • Mösyö d'Ajuda: Madam de Beausent'in Portekizli bir asilzade olan sevgilisidir. Oldukça zengin olan Mösyö d'Ajuda, Mösyö de Beausent'in bu ilişkiyi kabullenmesinin ardından, tiyatro localarında Madam de Beausent'in yanında oturma hakkına sahip olacaktır.
 • Horace de Bianchon: Rastignac'ın bir tıp öğrencisi olan arkadaşıdır. Pansiyona yalnızca sabah kahvaltısı ve öğle yemeği için gelen Bianchon, gelecekte parlak hekimlerden biri olacaktır.
 • Maxime de Trailles: Madam Anastasie de Restaud'un sevgilisidir. Kumarbaz ve ahlaksız bir adamdır.
 • Slyvie: Pansiyonun aşçısıdır.
 • Christophe: Pansiyonun uşağıdır.