İçeriğe atla

Girolamo Frescobaldi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Girolamo Frescobaldi
Girolamo Frescobaldi
Doğum13 Eylül 1583
Ferrara, İtalya
Ölüm1 Mart 1643 (59 yaşında)
Roma, İtalya
MeslekMüzisyen, besteci, klavyeli çalgı virtüözü

Girolamo Frescobaldi (13 Eylül 1583, Ferrara, İtalya - 1 Mart 1643, Roma), İtalyan müzisyen ve bestecidir. "Erken Barok" çağ içinde klavyeli çalgılarla yapılan müzik için en önemli besteci olduğu kabul edilir.

Frescobaldi'nin çocuk iken olağanüstü hatta dahice müzik istidadı olduğu bilinmektedir. İlk hocası Ferrara'da "Luzzasco Luzzaschi". Ama müziği zamanının birçok İtalyan müzisyeninden etkilendiği bildirilir ve bunlar arasında "Ascanio Mayöne", "Giovanni Maria Trabacı" ve "Claudio Merulo" sayılır. 1608 sonlarından önce Roma'da en önemli kilise binası olan St.Peter Bazilikası'nda orgcu olarak çalışmaya başladı. Bu görevde bazı aralıklarla hayatının sonuna kadar bulundu.

Frescobaldi'nin basılmış olan eser koleksiyonları 17. yüzyıldaki müziğe en etkili birçok müziksel parça ihtiva etmektedir. O yüzyılın ve sonrasının en önemli bestecileri, bunlar arasında dikkati çeken Johann Jakob Froberger, Johann Sebastian Bach ve Henry Purcell Froscabaldi'nin müziğinden büyük ilham almışlardır. Froscabaldi'nin en iyi bilinen kilise örgü parçalarını ihtiva eden Fiori musicallı' (1635) adı verilen eserler koleksiyonu 19. yüzyıl sonlarına kadar kontrpuan öğrenmek ve kullanmak için model teşkil etmekteydi.

Girolamo Frescobaldi eserlerinden örnekler:

  • Yale Üniversitesi Marquand Şapeli "Taylor ve Boody" orgu:
    • Fiori Musicali: Toccata avanti la Messa della Domenica
    • Fiori Musicali: Kyrie della Domenica
  • Sylvia Kind - Klavsen
    • Toccata 3

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]