Girolamo Frescobaldi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Girolamo Frescobaldi
Girolamo Frescobaldi
Girolamo Frescobaldi
Doğum 9 Eylül 1583
Ferrara, İtalya
Ölüm 1 Mart 1643 (59 yaşında)
Roma, İtalya
Meslek Müzisyen, Besteci, Klavyeli çalgı virtüözü


Girolamo Frescobaldi,(d. 9 Eylül 1583 Ferrara,İtalya - ö. 1 Mart,1643 Roma. "Erken Barok" çağ içinde klavyeli çalgılarla yapılan müzik için en önemli besteci olduğu kabul edilir.

Frescobaldi'nin çocuk iken olağanüstü hatta dahice müzik istidadı olduğu bilinmektedir. İlk hocası Ferrara'da "Luzzasco Luzzaschi". Ama müziği zamanının birçok İtalyan müzisiyeninden etkilendiği bildirilir ve bunlar arasında "Ascanio Mayöne", "Giovanni Maria Trabacı", ve "Claudio Merulo" sayılır. 1608 sonlarından önce Roma'da en önemli kilise binası olan St.Peter Bazilikası'nda orgcu olarak çalışmaya başladı. Bu görevde, bazı aralıklarla, hayatı sonuna kadar bulundu.

Frescobaldi'nin basılmış olan eser koleksiyonları 17. yüzyıldaki müziğe en etkili birçok müziksel parça ihtiva etmektedir. O yüzyılın ve sonrasının en önemli bestecileri, bunlar arasında dikkati çeken Johann Jakob Froberger, Johann Sebastian Bach ve Henry Purcell Froscabaldi'nin müziğinden buyk ilham almışlardır. Froscabaldi'nin en iyi bilinen kilise örgü parçalarını ihtiva eden Fiori musicallı' (1635) adı verilen eserler koleksiyonu 19. yüzyıl sonlarına kadar kontrpuvan öğrenmek ve kullanmak için model teşkil etmekteydi.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Girolamo Frescobaldi eserlerinden örnekler:

  • Yale Üniversitesi Marquand Şapeli "Taylor ve Boody" orgu:
  • Sylvia Kind - Klavsen


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]