Giorgio Della Suda

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Giorgio Della Suda takma ismi Faik Paşa II (d. 14 Aralık 1835, İstanbul - ö. 7 Ocak 1913, İstanbul), İtalyan asıllı Osmanlı eczacı. Modern eczacılığın Türkiye’deki öncülerindendir.

Francesco Della Suda’nın oğludur. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da Bebek’teki Saint Benoit Fransız Okulunda yaptı. On altı yaşında yükseköğrenim için Fransa’ya gitti. 1855’te Paris Eczacılık Okulundan mezun oldu. Bir süre Fransa’da özellikle kimyasal analiz üstüne çalışmalar yaptı. İstanbul’a dönünce Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’de (Askeri Tıbbiye) fenn-i ispençiyari (eczacılık) ve kimya öğretmenliğine getirildi ve bu görevi 40 yıl sürdürdü.

1887’de, o dönemde askeri eczacıların alabilecekleri en yüksek rütbe olan ferik (korgeneral) rütbesine yükseldi. Harbiye Nezareti Ecza Deposu müdürlüğü ve eczacılık müfettişliği görevlerine getirildi. 1867 2. Paris Dünya Sergisine yolladığı drog and afyon koleksiyonları nedeniyle Légion d’honneur nişanıyla onurlandırıldı. Cemiyet-i Tıbbiye-i Şahane, İstanbul Eczacılar Cemiyeti ve Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin (sonradan Kızılay Derneği) kurucularındandır. Uzun yıllar bu örgütlere yöneticilik yapmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

AnaBritanica Genel Kültür Ansiklopedisi, Ana Yayıncılık, İstanbul, 1993