Gilles Villeneuve

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Villeneuve aracının üzerinde otururken, Imola, 1979

Joseph Gilles Henri Villeneuve ya da bilinen adıyla Gilles Villeneuve, (d. 18 Ocak 1950, ö. 8 Mayıs 1982) Quebec doğumlu Kanadalı Formula 1 pilotudur.

Yarıştığı dönemde tüm dünyayı kendisine hayran bırakmıştır. 68 kez yarışan Villeneuve, 2 pol pozisyonu, 8 en hızlı tur zamanı, 29 finiş göremeyen yarış, 13 podyum, 6 yarış galibiyeti elde etmiştir. 1979 yılında Dijon-Prenois pistinde René Arnoux ile ikincilik için inanılmaz bir mücadeleye girişmiş ve bu mücadeleyi kazanmıştır. Bir diğer büyük kapışması ise ölmeden önceki yarış olan 1982 İmola GP'sinde takım arkadaşı Didier Pironi ile olmuş ve kaybedip yarışı 2. bitirmiştir. Bu onun 1982 yılında aldığı tek puandır. Villeneuve, İmola'daki yarıştan sonra Belçika'da Zolder pistinde 'pol pozisyonu' almaya çalışırken yaptığı kazada yaşamını yitirmiştir.

Ölümünden sonra Kanada'daki piste kendi adı verilmiştir.

Villeneuve, "Eğer biri bana üç dilek hakkım olduğunu söyleseydi, birinci dileğim yarışmak, ikincisi Formula 1'de olmak, üçüncüsü de Ferrari kullanmak olurdu." diyerek, hayattaki en büyük üç tutkusunu bir cümlede özetlemiştir.

Ayrıca 1997 Formula 1 Dünya Şampiyonu Jacques Villeneuve'ün babasıdır.