Gheorghe Zamfir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gheorghe Zamfir
Genel bilgiler
Doğum adı Gheorghe Zamfir
Doğum 6 Nisan 1941 (1941-04-06) (78 yaşında)
Găeşti, Romanya
Tarzlar Roman Halk Müziği,
Enstrümantal Müzik,
Pop müzik,
Klasik Batı müziği
Meslekler Müzisyen, Şarkı Yazarı, Müzik öğretmeni
Çalgılar Panflüt
Resmî site www.gheorghe-zamfir.com

Gheorghe Zamfir (d: 6 Nisan 1941, Romanya) Romanyalı ünlü panflüt virtüözü, 50 yıllık müzik kariyerinde 120 ödül almış, albümleri ise 40 milyondan fazla satmıştır.[1] Genellikle "Panflüt ustası Zamfir" diye bilinmektedir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Zamfir, 6 Nisan 1941 tarihinde Găeşti, Romanya'da doğmuştur. Önce akordeon ile ilgilenmiş, 14 yaşında panflüt çalışmalarına başlamıştır. 1968'de müzik eğitimini Bükreş Müzik Akademisinde, Fanica Luca'nın öğrencisi olarak devam ettirmiştir.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Zamfir, Romanya'da 1960'lı yıllarda İsviçreli etnik müzik araştırmacısı Marcel Cellier tarafından keşfedilmiştir. Reklamları, 1960'lı yıllarda ABD'de CNN'de yayınlanmıştır. Müzikleri televizyon reklamlarında ve birçok sinema filminde kullanıldı. Zamfir'in en önemli katkılarından biri, klasik Avustralya filmi Picnic at Hanging Rock 'ın film müzikleridir. Onun müziği birçok Hollywood filminde de kullanılmıştır.Ayrıca Türkiye'nin dünyaca ünlü dans topluluğu "Anadolu Ateşi" nin ikinci projesi olan "Troya" nın sahne müziklerinde de katkıları bulunmaktadır. James Last ve James Last orkestrası ile hazırladığı "The Lonely Shepherd" (Yalnız Çoban) müziği 1984 tarihli The Karate Kid filminde kullanılmış, ardından Kill Bill filminde de bu müziğe yer verilmiştir.

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Traitė Du Naï Roumain: méthode de flûte de pan, Paris: Chappell S.A., 1975, ISBN 88-8291-286-8 Binecuvântare şi blestem ("Blessing & Curses"), Arad: Mirador, 2000, ISBN 973-9284-56-6.

Film müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gheorghe Zamfir2.JPG
Gheorghe Zamfir3.JPG
Gheorghe Zamfir6.JPG
Gheorghe Zamfir9.JPG

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]