Geyikli, Şalpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Geyikli
Mahallenin görünümü
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Şalpazarı
Coğrafi bölge Karadeniz
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61670
Resmî site

Geyikli, Türkiye'nin Trabzon ili Şalpazarı ilçesine bağlı mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon'u fethedince Uzun Hasan ve diğer isteklilere karşı limanı korumak için, Trabzon'a bir günlük yol mesafedeki stratejik yerlere sağlam Türk Boylarını, Karamandan Alaaddin Keykubat'ın boylarından oymakları getirip yerleştirir ve bunlara tuğ verir. Geyikli yollara hakim bir yerdir. İşte buraya da Bursa Orhan Gazi bölgesinden Bayraktar Bey'i ve oymağını yerleştirir ve ona da tuğ verir. Tuğ halen Bayraktar sülalesi tarafından muhafaza edilmektedir.

Bayraktarlar ve sonrasında Çepniler gelmişlerdir. Bayraktarlar veya Alemdarlar Karaman Türküdürler. Giresun, Bolu, Sakarya, Kocaeli İstanbul gibi illere dağılmışlardır. Bayraktarların toplantıları Kur'an ve şiirle başlar.

Geyikli bölgede "Alagavur" olarak da bilinmektedir. Resmi adı 1960 yıllarda "Geyikli" olarak değiştirilmiştir. Alagavur adının nereden geldiğine ilişkin öne çıkan rivayet; bu ismin eskiden bölgede yaşayan ve yüzünde ala bulunan kalaycılık yapan bir Rum'dan geldiği şeklindedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon'un Şalpazarı ilçesine bağlı bir yerleşimdir. Trabzon'un batı sınırını oluşturur. Üç derenin ağzına hakim güzel ve tarihi bir yerleşimdir. Sis Dağı'nın zirvesine yakın, aşağılara hükmeden bir yerdedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 1864
2009 2077
2008 2632
2007 2720
2000 5134
1990 3000

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]