German Design Award

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Federal Almanya Cumhuriyeti Tasarım Ödülü (Almanca: Designpreis der Bundesrepublik Deutschland) Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Almanya için resmi tasarım ödülüdür. Ödül ilk kez 1969 yılında 'Federal İyi Tasarım Ödülü' adı altında ve daha sonra iki yılda bir verildi. Ayrıca, ödülün odak noktası her seferinde değiştirildi. Ödülün adı ilk olarak 1992 yılında değiştirilmiştir. Daha sonra, dizayn alanındaki başarılar için kişiliğe giden -Federal Ürün Tasarım Ödülü ve Federal Tasarım Ödülü Destekçisi - olarak yıllık olarak sunuldu. 2006 yılından bu yana, Federal Almanya Cumhuriyeti Tasarım Ödülü olarak adlandırılır ve ürün ve iletişim tasarımı alanlarındaki üstün başarıları ve tasarım sektöründeki bir kişiliğe verilir.[1] 2012'den beri ödüllü yarışma DMY Berlin GmbH & Co. KG tarafından yönetilmektedir.[2]

Bir şirket, ancak ürünü halihazırda ulusal veya uluslararası bir tasarım ödülü almışsa Tasarım Ödülü yarışmasına katılabilir. Giriş için diğer bir ön koşul, şirketlerin Federal Devletlerin Bakanlıkları ve Senatörleri veya Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından aday gösterilmiş olmalarıdır.[1]

Alman Tasarım Konseyi tarafından Alman Tasarım Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılından bu yana, Alman Tasarım Konseyi (Rat für Formgebung 16 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.), Alman ve uluslararası tasarım sektöründe yenilikçi ürün ve projeleri, onların üreticilerini ve tasarımcılarını onurlandıran Alman Tasarım Ödülleri'ne[3] Sadece resmi olarak aday gösterilenler yarışmaya katılabilir. Adaylık için değerlendirme kriterleri, diğer şeylerin yanı sıra genel kavram, sürdürülebilirlik, estetik, dayanıklılık ve işlevsellik içerir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Designpreis der Bundesrepublik Deutschland" (Almanca). 27 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2013.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Designpreis" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Neustart für Designpreis Deutschland" (Almanca). dasauge.de. 24 Ocak 2012. 28 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2013. 
  3. ^ "German Design Awards by German Design Council". 22 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2018.