Gerçek zamanlı konum etiketleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gerçek zamanlı konum etiketleme (RTG - Real-time geotagging), medya ile özel bir konumu ilişkilendirerek, (örneğin fotoğraf, ses veya video gibi) medya edinmede ilanın haritadan medya aktarımı ve gerçek zamanlı medya yayıncılığının otomatik tekniğine verilen isimdir. Bu (örneğin GPS veya Wi-Fi konumlandırma sistemi gibi) inşa edilmiş ya da eklenmiş konumu elde etmede cihaz gerektiren, böylece bir otomatik konum etiketleme sürecinin bir uzantısıdır, ama aynı zamanda bir kablosuz veri aktarım cihazıdır (örneğin cep telefonu şebekeleri veya iletişim gerektirir Wi-Fi ağları). Birçok modern cep telefonları ve sayısal kameralar şimdiden[1] böylece doğrudan coğrafi etiketli fotoğrafı üreten bir cihazın içine kamera, aGPS ve kablosuz veri aktarımını bütünleştirmektedir. Gerçek zamanlı konum etiketleme bazen "taşınabilir konum etiketleme" ya da "otomatik konum etiketleme" olarak ifade edilir, ama bu adımda yayın gerçek zamanlı anlamına gelmez.

Konum edinimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafi etiketleme coğrafi etiketli fotoğraflar üretmek için fotoğrafçılar ile popülerlik kazanıyor. Birkaç kamera yerleşik coğrafi konum yeteneği sunar. Çoğu ayrı olarak akıllı telefonlardan, pek çok fotoğrafçı konumunu belirlemek için harici GPS alıcılarına bağımlı değildir. Konum olarak kameralarda yaklaşık olarak nadir görülür bluetooth veya uygun kablolu bağlantı ile resim dosyasına hemen sokulabilir yerleşik otomatik konum etiketleme özelliğidir.

Dahili veya harici GPS birimleri, genellikle 60 saniye kadar gerektirir (pozisyon için) en az üç uydudan gelen bir kilit sinyal gerektirir. Ancak, satın alma zamanında donanım iyileştirmeleri hızla azalmaktadır. Bazı 21. yüzyıl GPS alıcıları yere daha hızlı bir kilit elde etmek için baz istasyonu konumu ve bir küresel konumlama uydusunu kullanmaktadır. Hücresel kule konumları güçlendirme yardımlı GPS (aGPS) olarak bilinen bu teknoloji, cep telefonlarını daha popüler hale getirmektedir.

GPS tek bir başkaca konumunu belirlemek için yakındaki kablosuz erişim noktaları MAC adreslerini kullanan Wi-Fi üçgenleme olmaktadır. Otomatik konum etiketleme GPS, aGPS, ya da Wi-Fi gibi diğer yerel konumlandırma sistemleri içerebilir ortam edinim cihazlarına dayanır. Birçok kameralı cep telefonu da cep telefonu izleme yöntemleri kullanmak için donatılmıştır.

Konumlar kullanıcının bilgisayarına veya konum etiketlemede fotoğraf paylaşım internet sitesini kullanarak sonradan eklenebilir. Hatta gelecekte bu tamamen coğrafi etiketli fotoğraflar, çok sayıda karşılaştırılması ile fotoğrafların konumlarını anlama mümkün olabileceği ileri sürülmüştür.[2] Bunlar konum etiketleme yöntemleri ortamı, kaydedilen parça ve/veya MAC adreslerinin işleme sonrasına güveniyor, ve gerçek zamanlı konum etiketleme için kullanılamaz.

Uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kablosuz veri aktarımı ortamı gerçek zamanlı eşleme verir. Sosyal paylaşım sitelerine cep telefonları görüntüleri aktarma popülerlik kazanmaktadır. Gerçek zamanlı haritalama için başvurular seyahat, gayrimenkul, coğrafi sosyal ağ, insan izleme, güvenlik ve coğrafi çit sayılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Shankland, Stephen (12 Şubat 2008). "Cameras with built-in geotagging on horizon". cnet. 11 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015. 
  2. ^ "Google Earth surpasses 500 million". Google Earth Blog. 4 Ağustos 2009. 14 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2015.