Georgia Guidestones

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Georgia Guidestones, ABD'nin Georgia eyaletinin Elbert County şehrinde bulunan bir anıttır. 1979 yılında inşa edilmiştir. Kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

6 granit taştan oluşan anıtın yüzeylerinde, 8 modern dil ve 4 antik dilde yazılmış 10 ilke bulunur. 4 granit taş birbirine ayrı yönlere bakarken ortalarındaki ince bir granit sütun tepeye yerleştirilmiş kapağı tutar. 5.47 metre yüksekliğindeki yapının toplam ağırlığı yaklaşık 108 tondur (107.840 kg).

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kim oldukları bilinmeyen ve takma adları R. C. Christian olan bir topluluk tarafından, Haziran 1979 tarihinde anlaşma yapılarak Elberton Granit şirketine yaptırılmıştır.

Yazıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

10 ilke, yapının dört büyük parçasının yüzeylerine İngilizce, Rusça, Arapça, İspanyolca, Çince, Hintçe, İbranice ve Swahi dilinde kazınmıştır. İlkelerin birincisinde "İnsan nüfusunu 500 milyonun altında, doğayla değişmeyen bir dengede olacak şekilde sabit tut" yazar. Sonuncusu ise "Dünyanın kanseri olma, doğaya yer bırak"tır.

En üstte bulunan kapak taşının üzerindeyse, saat yönüyle Babil, Antik Yunan, Eski Mısır, Sanskritçe dillerinde aynı ilkeler yazar.

Açıklayıcı Yazıt[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıttan Batı'ya doğru birkaç metre ötede Kuzey-Güney çizgisi üzerinde yere konulmuş bir yazıt bulunur. Yazıtta yapının yukarıdan görünüşü, yapısal özellikleri ve astronomik yerinin bilgileri, projenin sponsorları, yapılış tarihi bulunur. Ayrıca yazıtın altı metre altında gömülü bir Zaman Kapsülü vardır. Yazıtın üst kısmında "Georgia Guidestones, 22 Mart 1980'de dikildi" yazar.

Yazıtın sol tarafındaki "Astronomik Bilgiler" kısmında yazanlar;[değiştir | kaynağı değiştir]

·Güneşin yıllık seyahatini gösterir. ·· Taştan kanal göksel kutbu gösterir. · Capstone ile güneş ışınları yıl boyunca öğlen vaktidir.

Astronomik bilgilerin altında "yazar" olarak belirtilen kişi(ler);[değiştir | kaynağı değiştir]

"R.C. Christians "

Sponsorlar;[değiştir | kaynağı değiştir]

"Altın Çağ'ı arayan bir grup Amerikalı."

Zaman Kapsülü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Buradan altı metre aşağıda yer alan kapsül, bir gün açılacak."

Mülkiyeti ve Yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Anıt Elberton şehrinin en yüksek noktasındadır. Yapıldığı arazi Elbert Şehri belediyesine aittir. Eski belgelere göre anıt Wayne Mullenix adındaki bir adamın çiftlik arazisi içindeydi.

Popüler Kültür ve Günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoko Ono, anıttaki yazılarla ilgili olarak; "Rasyonel düşünce ile karışıklık çağrısı" ve "Deccal'in On Emiri'i" demiştir. Tur şirketleri, anıta özel seyahat programları yaparlar. Anıt, oldukça ziyaretçi çeker. 2008 yılında ise bir gece anıta graffitti ile "Yeni dünya düzeni için ölüm", "Hiç kimse dünya lideri değildir" gibi yazılar yazıldı ve resepsiyonla temizlendi.

Komplo Teorileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Komplo teorisyenleri tarafından sıkça ortaya atılan iddialara göre anıt gizli tarikatlar tarafından Yeni Dünya Düzeni'ni açıklamak üzere yapılmıştır. Başka bir teoriye göre anıt Gül-haçlılar tarafından yaptırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]