Georges-Charles de Heeckeren d'Anthès

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Georges-Charles d'Anthès

Baron Georges-Charles de Heeckeren d'Anthes (5 Şubat 1812 – 2 Kasım 1895), Fransız bir subay ve politikacı senatördür. Asıl tanınma sebebi ünlü Rus yazar Aleksandr Puşkin'i düelloda yaralayarak öldürmesidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aleksandr Puşkin ve Georges d'Anthès'in düellosu üzerine bir resim

Georges d'Anthès, 5 Şubat 1812'de Fransa'nın Kalmar kentindeki zengin soylu bir ailede doğdu. Babası Josef Konrad d'Anthès'in Georges'dan başka beş çocuğu daha vardı Georges askeri eğitim aldı ve babası askerlik yapmasını istedi. Ailesinin desteğiyle Georges d'Anthès, Seine-Kukra'ya askeri eğitim için gönderildi ve 1830'da katip memuru rütbesine layık görüldü. Georges, 1830'da Fransa'daki Temmuz Devrimi sırasında Kral Carl'ın partisine destek verdi. Temmuz Devrimi'nin sonucu olarak desteklediği partinin yenilgisi, Georges'un rakip güçlerin kontrolü altında hareket etmeyi reddetmesine neden oldu ve babasının konağına götürüldü.

Fransa'yı yurtdışında temsil etmek için, Georges d'Anthès ilk önce Prusya'ya, ardından da Rusya İmparatorluğu'na gitti. d'Anthès, Sankt-Peterburg'a varır ve kısa süre sonra yönetici ailenin evi olan Muhafız'a giriyor. 1836'da Gardiyan'a girdikten iki yıl sonra, teğmen rütbesini aldı. Georges d'Anthès'in soylu bir aileden gelişi, kısa bir süre Sankt-Peterburg Atom Derneği'ndeki yerini almasına neden oldu. Babasının görevine karar verdikten sonra d'Anthès, Hollanda kraliyet ailesi ile aynı fikirde ve adını Georges-Charles de Heeckeren d'Anthès adını verme hakkını kullanıyor.

Toplumun Önemli İsimlerinden Aleksandr Puşkin ve Natalya Gonçarova ile bir araya geldi. d'Anthès'in, Natalya Gonçarova ile ilişki kurmaya çalışırken, Puşkin'i tehdit etmesi için bazı olasılıklar vardı. d'Anthès, 10 Ocak 1837'de Puşkin'in karısı Natalya Gonçarova'nın kız kardeşi Yekaterina Gonçarova ile evlendi. Engebeli toplumda, Georges d'Anthès, Nataliya'ya yakınlaşmak ve onunla evlene bilmek için böyle bir evlilik yapacağına dair söylentileri yayılmaya başladı. Natalya Gonçarova gönderilen isimsiz aşk mektupları durumu daha da ağırlaştırdı ve olasılıkların doğru olduğunu kanıtlamaya başladı.

Puşkin, Georges d'Anthès'in mektubu üzerine babasına hakaretli çirkin bir mektup yazarak olayın içinden çıkmaya çalıştı. Böyle bir mektubu yazmak, Georges d'Anthès'in ailenin onuruna büyük bir hakaret anlamına geliyordu ve bu gibi davalar tarafların düello meydanında yüzleşmesiyle sonuçlandı. 27 Ocak 1837'de, tarafların rızasıyla Sankt-Peterburg şehri yakınlarında bir düello düzenlendi. Puşkin'e tanık olarak yakın arkadaşı Danzas da katılıyor. Bazı olasılıklara göre, Puşkin'in silahını düelloda satın almak için gümüş para satmak zorunda kaldı. Mürettebatın ateşlenmesi sonucunda d'Anthès, omuz ve Puşkin'in ise Karnından ağır şekilde yaralandı. Mermi, Puşkin'in uyluk kemiğinin karın boşluğuna isabet etti.

Puşkin karnından aldığı yaralanmadan iki gün sonra alınan kurşun yaralarından kaynaklanan peritonit nedeniyle ölür. O dönem Rusya İmparatorluğu sınırları içinde bir düello yasaktı. Puşkin'in ölümünden sonra halkta ciddi bir memnuniyetsizlik oluştu duruşma yapılıyor. Georges d'Anthès yargılandı, ancak Puşkin d'Anthès'in babasına hakaret mektubu ve provokasyon nedeniyle d'Anthès serbest bırakıldı ve rütbeleri sökülerek Fransa'ya sürgün edildi. Ardından politikaya atılarak rahat bir yaşam sürdürdü.