George Segal (sanatçı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

George Segal (d. 26 Kasım 1924, New York, New York; ö. 9 Haziran 2000, New Brunswick, New Jersey), Pop sanatı akımı ile ilişkili Amerikalı ressam ve heykeltıraş. 1999'da National Medal of Arts'a layık görüldü.

Biyografi ve çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

George Segal 1924'te Polonya'dan göç etmiş Yahudi çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1941'de Cooper Union School of Art'ta bir sanat kursu başladı. Savaşın çıkması ve ebeveynlerin tavuk çiftliğinde çalışması ile bir sene sonra okulu bıraktı. 1946'da sonunda Rutgers Üniversitesi'nde okumaya devam etti.

Segal'in 1950'lerde oluşturduğu erken tasarımları ve resimleri, insanları sıkça dramatik konumlarda betimlerdi. Bu aşama boyunca Segal, resimden gerçek hayata geçmeye çalışıyordu.

1968'de Kassel'deki 4. documenta'ya, 1977'de ise Documenta 6'e sanatçı olarak katıldı.

Plastik eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni yükselen Pop sanatı akımı sırasında Segal, kendi plastik işleri kapsamında alçıdan yapılmış figürler oluşturmaya başladı ve 1959/60'ta "Man on a bicycle" isimli ilk "durumsal heykel"ini sundu. Alçı figürleri ile gerçek öznelerin arasında bağlantı kurmak Segal'in eserlerinin tipik özelliğidir. Bu bağlamda bisiklet kullanan adamın alçıdan yapılmış olmasına rağmen asıl bisiklet sıradan bisiklettir.

İlk heykellerinde sanatçı figürlerini yapılandırmak için tahta ile tel kullanıyordu. 1961'de alçı sargıları ile beden kısımları yapmaya başladı. Plastik kabuğunu çıkarttıktan sonra bunları bir araya getirip bir beden oluştururdu. Sonraki yıllar içerisinde çevrenin gerçek öznelerini kullanmaya başladı; ör. "Cinema" (1963) ve "The Restaurant" (1967).

Eserleri (dizin)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]