George Armstrong Custer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hexbooter (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19.49, 6 Ocak 2017 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
George Armstrong Custer
Custer Portrait Restored.jpg
George Armstrong Custer Signature.svg
Doğum 5 Aralık 1839
New Rumley, Ohio, ABD
Ölüm 25 Haziran 1876 (36 yaşında)
Little Bighorn, Montana
Bağlılığı Amerika Birleşik Devletleri
Birlik
Hizmet dalı ABD Ordusu
Birlik Ordusu
Hizmet yılları 1861–1876
Rütbesi Union Army major general rank insignia.svg Gönüllü Tümgeneral
Union Army LTC rank insignia.png Yarbay (Düzenli Ordu)
Savaşları/Çatışmaları Amerikan İç Savaşı
Ailesi Eşi: Elizabeth Bacon Custer (1864–1876)
İmza
George Armstrong Custer Signature.svg

George Armstrong Custer (d. 5 Aralık 1839 – ö. 25 Haziran 1876) Birleşik Devletler Ordusu subayı ve süvari komutanı. Amerikan İç Savaşı ve Amerikan Kızılderilileri Savaşlarında görev almıştır. Günümüzde en çok Little Bighorn Savaşındaki talihsiz askeri çarpışması ile bilinir. Michigan ve Ohio'da yetişmiştir. Custer 1858 senesinde Birleşik Devletler Askerî Akademisi'ne kabul edildi. İç savaş patlak verdiğinde tüm potensiyel subaylara ihtiyaç vardı ve Custer İttifak Ordusuna katılması için çağırıldı.

Custer iç savaş süresinde sağlam bir ün kazandı.İlk büyük savaş First Battle of Bull Run'da savaştı. Onun bazı önemli subaylarla olan ilişkisi kariyerinin gelişmesine ve performansının sonucunda agresif kumandan anılmasına yardımcı oldu. Savaş bitmeden önce, Custer geçiçi rütbe (kıdem) ile tümgeneralliğe terfi etti. Savaşın sonunda bu rütbe düşürle ve kalıcı olan yardımcı albaylığa getirildi. Appomattox Campaign'in sonucunda, o ve onun birlikleri önemli rol oynadı, Custer'ın General Robert E. Lee'nin kurtalışında eli vardı.

İç savaştan sonra, Custer Amerikan Kızılderilileri Savaşlarında savaşması için batıya sevk edildi. Son savaşta aldığı ağır yenilgi onun iç savaştaki başarılarını gölgede bıraktı. Custer, 1876'daki Little Bighorn Savaşında bir kızılderili kabile koalisyonuna karşı savaşırken bozguna uğradı ve öldürüldü. Bu savaş Amerikan tarihinde "Custer'ın Son Direnişi" olarak popülerlik kazanmıştır.

Kaynakça

  • Ambrose, Stephen E. (1996 [1975]). Crazy Horse and Custer: The Parallel Lives of Two American Warriors. New York: Anchor Books. ISBN 0385479662.
  • Barnett, Louise Touched by Fire: The Life, Death, and Mythic Afterlife of George Armstrong Custer (1996) New York, Henry Holt and Company, Inc.
  • Boulard, Garry "The Swing Around the Circle--Andrew Johnson and the Train Ride that Destroyed a Presidency" (2006) ISBN 978-1-4401-0239-4

Dış bağlantılar