George Armstrong Custer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George Armstrong Custer
Custer Portrait Restored.jpg
Doğum 5 Aralık 1839(1839-12-05)
New Rumley, Ohio, ABD
Ölüm 25 Haziran 1876 (36 yaşında)
Little Bighorn, Montana
Bağlılığı Amerika Birleşik Devletleri
Birlik
Branşı Amerika Birleşik Devletleri Ordusu
Birlik Ordusu
Hizmet yılları 1861–1876
Rütbesi Union Army major general rank insignia.svg Gönüllü Tümgeneral
Union Army LTC rank insignia.png Yarbay (Düzenli Ordu)
Çatışma/savaşları Amerikan İç Savaşı
Ailesi
Eşi Elizabeth Bacon Custer (1864–1876)
İmza
George Armstrong Custer Signature.svg

George Armstrong Custer (5 Aralık 1839 – 25 Haziran 1876) Birleşik Devletler Ordusu subayı ve süvari komutanı.

Amerikan İç Savaşı ve Amerikan Kızılderilileri Savaşlarında görev aldı. Günümüzde en çok Little Bighorn Muharebesi'ndeki talihsiz askeri çarpışması ile bilinir. Michigan ve Ohio'da yetişti. 1858 yılında Birleşik Devletler Askerî Akademisi'ne kabul edildi. İç savaş patlak verdiğinde tüm potansiyel subaylara ihtiyaç vardı ve İttifak Ordusu'na katılması için çağrıldı.

İç savaş süresinde sağlam bir ün kazandı. İlk büyük savaşı olan Birinci Bull Run Muharebesi'nde savaştı. Bazı önemli subaylarla olan ilişkisi kariyerinin gelişmesine ve performansının sonucunda agresif kumandan olarak anılmasına yardımcı oldu. Savaş bitmeden önce, geçici rütbe (kıdem) ile tümgeneralliğe terfi etti. Savaşın sonunda bu rütbe düşürüldü ve kalıcı olan yardımcı albaylığa getirildi. Appomattox Campaign'in sonucunda, o ve birlikleri önemli rol oynadı. General Robert E. Lee'nin kurtarılışında katkısı vardı.

İç savaştan sonra Amerikan Kızılderilileri Savaşlarında savaşması için batıya sevk edildi. Son savaşta aldığı ağır yenilgi onun iç savaştaki başarılarını gölgede bıraktı. 1876 yılında Little Bighorn Muharebesinde bir Kızılderili kabile koalisyonuna karşı savaşırken bozguna uğradı ve öldürüldü. Bu savaş Amerikan tarihinde "Custer'ın Son Direnişi" olarak popülerlik kazandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ambrose, Stephen E. (1996 [1975]). Crazy Horse and Custer: The Parallel Lives of Two American Warriors. New York: Anchor Books. ISBN 0385479662.
  • Barnett, Louise Touched by Fire: The Life, Death, and Mythic Afterlife of George Armstrong Custer (1996) New York, Henry Holt and Company, Inc.
  • Boulard, Garry "The Swing Around the Circle--Andrew Johnson and the Train Ride that Destroyed a Presidency" (2006) ISBN 978-1-4401-0239-4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]