Geoffrey Lewis Lewis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Oxford Üniversitesi emekli profesörü Geoffrey Lewis Lewis (d. 19 Haziran 1920 - ö. 9 Şubat 2008) önde gelen Türkçe araştırmacılarındandır.

İngilizce konuşulan ülkelerde Teach Yourself Turkish yazarı olarak bilinen Lewis Türkiye'de Türk Dil Devrimi ile ilgili yazdığı Turkish Language Reform: A Catastrophic Success (Türk Dil Devrimi: Yıkıcı Bir Başarı) kitabı ile tanınır.

II. Dünya Savaşı ertesinde Türkiye hakkında çalışmalarına başlayan Lewis Türkiye ve Türk dili hakkında 60 yıllık bir deneyime sahiptir. Geoffrey Lewis Türkiye ve Türk dili hakkında birçok önemli esere ve çeviriye imza atmış ve 1998 yılında, Türkoloji bilimine katkılarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti Liyakat Nişanı kendisine sunulmuştur.

Türk Dil Devrimi: Yıkıcı Bir Başarı kitabında çoğunlukla dil devrimini eleştirmiştir, dil devriminin bilimsellikten uzak yönleri üzerinde durmuştur.

Gençliği ve Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1920 yılında Londra, İngiltere'da doğan Lewis University College School ve St John's College, Oxford'da eğitim gördü. 1945'te M.A., 1947'de James Mew Arabic Scholar ve 1950'de doktora derecelerini edindi.

St John's College'da eğitimine klasik çalışmalarıyla başlayan Lewis II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla eğitimine ara vererek 1947-1950 arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde radar operatörü olarak hizmet etti. Başlıca görev yerleri Libya ve Mısır olan Lewis Oxford'a döndükten sonra Arap ve Fars dili araştırmalarına başladı.

Başlangıçta Lewis için Türkçe bir hobi imiş. Lewis akademisyen olarak atanana dek Türkçe Oxford'da eğitilen diller arasında değildi.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ST ANTONY’S COLLEGE RECORD 2005
  2. ^ Lewis, Geoffrey L. (1999), Turkish Language Reform: A Catastrophic Reform, Oxford University Press