İçeriğe atla

Genel Mahkeme

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Genel Mahkeme (eski adıyla Avrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesi), Avrupa Birliği'nin 1988 yılında Avrupa Adalet Divanı'nın işlerinin yürütülmesine yardımcı olması amacıyla kurduğu mahkemedir. İlk Derece Mahkemesi, Avrupa Birliği'nin diğer mahkemelerinden önce, genel olarak doğrudan bireyler ya da şirketler tarafından açılan davalara bakar.

Üyeleri seçimleri her altı yılda bir yinelenen mahkeme, her Avrupa Birliği üyeden bir yargıç olmak üzere yirmi yedi yargıçtan oluşur. Görev alacak yargıçlar kendi ülkelerinin hükûmetlerince seçilirler. Bu yargıçlar kendi aralarında oylama yönetimiyle mahkemeye başkanlık edecek yargıcı da belirlerler. Bugüne dek mahkemede başyargıçlık yapmış olan hukukçular ve ülkeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Yıllar İlk Derece Mahkemesi Başkanları
1989–1995 Portekiz José Luis Da Cruz Vilaça
1995–1998 İtalya Antonio Saggio
1998–2007 Danimarka Bo Vesterdorf
2007–günümüz Lüksemburg Marc Jaeger

Kimi üye ülkelerce uygulanması reddedildiği için henüz yürürlüğe girmeyen ve Avrupa Birliği Anayasası olarak da adlandırılan Lizbon Antlaşması uyarınca Avrupa Toplulukları İlk Derece Mahkemesi'nin adının Genel Mahkeme; Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın adının da Adalet Divanı olarak değiştirilmesi öngörülmektedir.