Gen Bencildir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
88.253.231.66 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 19.27, 26 Kasım 2014 tarihli sürüm (Kitap yayınevi değiştirdi. Bu önemli bilgiye ilaveten, daha da önemli bir bilgi olan, kitabın şu anki resmi sayfası eklendi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gen Bencildir
The Selfish Gene
Gen Bencildir.jpg
TÜBİTAK Yayınları tarafından basılan Türkçe çevirisi
Yazar Richard Dawkins
Konu Evrimsel biyoloji
Tür Bilim kitapları
Yayım 1976 (özgün)
1995 (Türkçe)
Yayımcı Oxford University Press
Sayfa 224
ISBN ISBN 0-19-857519-X Geçersiz ISBN
OCLC 2681149

Gen Bencildir (özgün adı: The Selfish Gene) zoolog Richard Dawkins tarafından evrim hakkında yazılmış olan, ilk defa 1976'da yayınlanan kitaptır. Dawkins kitapta, özverili ve bencil davranış kuramları, bencilliğin genetik tanımı, saldırgan davranışların evrimi, kanbağı kuramı, eşey farklarının doğal seçilimi gibi konuları ele alır. Kitap George C. Williams'ın ilk kitabı olan Adaptation and Natural Selection'da yer alan temel teori üzerinde geliştirilmiştir.

Dawkins kitapta, gen merkezli evrim yorumunu açıklamanın bir yolu olarak bencil gen kavramını ortaya atmıştır. Buna göre evrimin etkileri en iyi şekilde genler üzerinde görülebilir ve organizmalar ya da canlı toplumları seviyesindeki seçilim hiçbir zaman genler seviyesindeki seçilime baskın gelemez. Bir organizmanın her zaman dahili sağlığını (inclusive fitness) yani sonraki bireylere geçirdiği gen kopyası sayısını maksimize etmesi beklenir. Böylece canlı toplulukları evrimsel anlamda dengeli bir strateji ile gelişir.

Kitapta ayrıca, insanın kültürel evriminin birimi olarak, biyolojik evrimdeki genlerin benzeri olan, mem kavramı ortaya atılmıştır. Buna göre, genlerdeki "bencil" replikasyon insan kültürünün gelişimine de model oluşturabilir. Kitabın yayınlanmasının ardından, çeşitli alanlarda çalışmaların yapıldığı memetik bilimi de gelişmiştir.

Kitabın Türkçe çevirisi uzun yıllar Tübitak Popüler Bilim Yayınlarında yayınlanmıştır. Şu anda ise kitap Kuzey Yayınlarının Bilim Serisinde yayınlanmaktadır.

Dış bağlantılar

Kaynakça