Genç Başarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Genç Başarı Eğitim Vakfı (Juniour Achivement) 1916 yılında kurulmuştur. Juniour Achivement'ın amacı; iş dünyası ile eğitim arasında bir köprü oluşturarak ekonomi programları uygulamak, bu programlar yolu ile gençlerin bilinçlenmelerini sağlamak ve onlara girişimcilik ruhu aşılamaktır. Bu program birçok ülkede uygulanmakta, belli bir süre eğitim gören çocuklar 120 ülkede geçerliliği olan bir sertifika almaktadır, sonrasında da girişimcilikle ilgili çalışmalar sergilemektedir.

Türkiye'de çeşitli liselerin öğrenci kulüpleriyle çalışmalar yapılmaktadır. Bu liselerden Kabataş Erkek Lisesi en eski üye ve kurucu üyedir.

Kurulduğu tarihten itibaren bu işte istekli olan okullarda pilot çalışmalar başlatılmış, programlar ve ders gereçleri Türkçeye çevrilmiş, diğer taraftan da kurumsallaşmak amacı ile bir vakıf kurulma yoluna gidilmiştir.Ve Mart 1999’da Genç Başarı Eğitim Vakfı resmiyet kazanmıştır.

Genç Başarı Türkiye, Uluslararası Genç Başarı Organizasyonu içinde Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi'ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bu bölgenin merkezi Çek Cumhuriyeti'nde Zlin kentinde bulunmaktadır.

Genç Başarı Orta ve Doğu Avrupa Merkezinde her yıl bölge ülkeleri yönetim toplantısı yapılmakta ve bölge içi iletişim güncelleştirilmektedir.