Gelecekbilim Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gelecekbilim Kongresi
YazarStanislaw Lem
ÜlkePolonya
DilLehçe
TürRoman
Yayım1974
ISBN0-15-634040-2

Gelecekbilim Kongresi (Lehçe:Kongrez Futurologiczny) 1971 yılında Stanislaw Lem tarafından kaleme alınmış bir kitap olup, Ijon Tichy isimli kahramanın Costaricana'ya (hayali Latin Amerikan ülkesi) 8. Dünya Gelecekbilim Kongresi'ni ziyaretini konu alır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap aynı adı taşıyan kongrede, dünya devletinin Malthusvari parodisi ile başlar. İsyan başlamıştır ve kahramanımız, Ijon Tichy,isyancılar ve devletin kullandığı psiko-aktif ilaçlar ile vurulmuştur. Ijon ve diğerleri kongrenin yapıldığı Hilton otelinin altında bulunan kanalizasyona kaçar ve kanalizasyonda geçirdiği halüsinasyonlar onu etrafındakilerin gerçek olup olmadığı düşüncesine zorlar. Ijon uyuya kaldığını ve 150 yıl sonra uyandığını düşünür.Kitap Ijon'un ilaç kullanımının yaygın olduğu ve gerçekliğin yerini halüsinasyonların aldığı, gelecekte var olan dünyada yaşadığı maceraları konu alır.

Kısa Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Ijon Tichy Profesör Tarantoga tarafından Kosta Rika'da gerçekleşen Sekizinci Dünya Gelecekbilim Kongresine gönderilir. Konferans konusu dünyanın aşırı nüfus sorunu üzerinedir. Hilton otelinde bulunan bombaya dayanıklı odalarla Tichy'nin içerisinde palmiye ağaçlarının olduğu, kızlı orkestranın Bach eşliğinde striptiz yaptığı odasındaki aşırılıklar Lem'in sıra dışı eleştiri ve absürdlüklerini daha kitabın başında verir.

Konferansın kendisi ise daha sıradandır. Belge ve konuşmacılar daha iyi sunum için fazlacadır. Bunun yerine, belgeler kâğıt baskıdır ve konuşmacılar belirli paragraf numaraları söyleyerek üzerinde durdukları konu hakkında katılımcıların iştirakını sağlarlar.

Konferanstaki ilk gecesinde, Tichy otel odasındaki musluktan su içer ve halüsinasyon yolcuğu başlar. Buna rağmen dikkat edilmesi gereken nokta Lem'in gerçeklik konusundaki küçük işareti kitabın başındaki absürdlük için ne az ne de fazladır. Ertesi gün devletin Tichy'nin de içtiği şehir suyu şebekesine benignimizers(mülayimleştiren) ilacı karıştırdığını fark eder. Hilton'da her şey kontrolden çıkmıştır bu kaotik ortamda konuklar ölü bedenler arasında görüşmelere devam ederler.

Devlet oteli bombalamayı bırakır, ve Tichy farelerin cirit attığı kanalizasyona doğru kaçar. Tichy askeriye tarafından olay yerinden tahliye edilir, fakat tahliye sırasında helikopter kaza yapar. Tichy hastanede uyanır ve kendini çekici genç siyahi bir kadının vücuduna bürünmüş bir halde bulur.

Protestocuların hastaneye saldırısı sırasında Tichy tekrar ölür. Bu sefer kendini aşırı kilolu kızıl saçlı bir adamın bedeni içerisinde bulur. Tichy'nin ruhsal durumu iyiden iyiye bozulur ve gerçekle halüsinasyon arasında ayrım yapamamaya başlar, bu yüzden doktorlar bilimin hastalığına çare olabileceği bir tarihe kadar Tichy'yi dondurma kararı alırlar.

Tichy 2039 yılında uyanır ve kitap bu raddeden sonra Tichy'nin bu yeni dünyadaki maceralarını anlatan seyir defterine dönüşür. Gelecekte yaşadığı şok çok büyüktür ve doktorlar belirli aşamalarla bu yeni dünyaya Tichy'yi alıştırmaya çalışırlar.

Birçok açıdan, bu yeni toplum Ütopyadır. Artık paranın bir önemi yoktur. Herhangi bir vatandaş bankaya gidip istediği kadar faizsiz borç alabilir durumdadır.Borcu ödemek için efor sarf etmeye gerek yoktur, bunun yerine birçok insan insanı borcunu geri ödeme yükümlülüğünden alıkoyan, iş ahlakı ve gurur hissi veren ilaçlar alır.

Tichy dondurulmuş insanlara karşı önyargı olduğunu, ve anlamadığı karmaşık diller olduğunu öğrenir. Yeni dillerin ortaya çıkması Tichy'yi şaşırtmıştır. Ayrıca bu yeni gelecekteki ortam Philip K. Dick'e ait Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi? kitabında geçen havaya uymaktadır. Dick'in dünyasında insanlar duygularını kontrol etmek için makinaları kullanırken, Lem'in dünyasındaki insanlar ilaç kullanırlar. Tichy bir kadına bulaşır, ve kavga sırasında kadın Tichy'ye insanı saldırgan hale getiren recriminol adında bir ilaç verir.

Kavganın bitmesinin ardından, Tichy, insanlara güne başlarken verilen psikokimyasallarla derin üzüntü duymaktadır. Artık daha fazla ilaç almama kararı alır ve bu kararını bu yeni dünyaya katlanamayan arkadaşı Profesör Trottelreiner'e açar. Profesör Tichy'nin aldığı ilaçların gerçeğin sadece çok az kısmı olduğunu söyler. Uyuşturucu haplar tüm gerçeği gizleyen masconlara nazaran önemsizdir.