İçeriğe atla

Gefrayter

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gefrayter (Alm. Gefreiter) (kısalt. Gefr.) 16. yüzyıldan beri var olan bir Alman, İsviçre ve Avusturya askeri rütbesidir . Genellikle, kayıtlı bir asker, havacı veya denizcinin terfi edebileceği ikinci derece veya derecedir.[1][2]

Birleşik NATO rütbe skalasında, Gefreiter’in günümüzdeki rütbesi genellikle NATO standart rütbesi OR-2’ye denktir . Bu kelime ayrıca (Rusçayefreytor / ефрейтор ) ve birçok Rus ve Sovyet sonrası ordularda kullanılıyor. Onbaşına benzetilmekle birlikte, bir komuta yetkisi olmayan rütbeli askerlerden ibarettir. Ancak zorunlu durumlarda Unteroffizier olmadığında gefrayterler bunların yerine komuta etmiştir.

Stok Fotoğraf - Gefreiter üniforma ceketlerinde Kraliyet Prusya Ordusu'nun 10. Hanoverian Jaeger Taburu'nun (Hannoversches Jäger-Bataillon Nr. 10), rütbe işaretleri.

Tarihsel olarak Gefreiter (ayrıca Gefreite) askeri rütbe [3] Alman için 16. yüzyıl Avrupa'da ortaya çıkan landsknecht, ayak askerler [4] ağırlıklı olarak Alman ve İsviçre oluşan paralı Mızraklı Piyade ve destek piyade ayak askerler.[5][6][7][8] Özellikle güvenilir ve tecrübeli olduğunu kanıtlayan askerler, Knechten'e (muaf tutulan Hizmetçiler / Askerler; ' şövalye ' nin bir tavrı) gefreyten olarak atandılar ve genel olarak bekçi görevlerinden muaf tutuldukları ekstra görev ayrıcalıklarının arasına, kritik savaş pozisyonlarında kuruldular .[1][5][6][9]

18. yüzyıldan itibaren gefrayterler, askeri bir bölüğün öncü grubuydu ve her gefrayter, süvari, piyade, öncüler ve kadroda yer alan Gemeine [10] (sıradan askerleri) bir bölümünü ya da mangasını yönetti . Gefrayter rütbesinde daha büyük bir rütbe sınıfı statüsü alan topçu .[5][6] Gefreiter, 1918 yılına kadar Kraliyet Prusya Ordusu içinde sıralanan tek rütbeydi ve sırasıyla Alman İmparatorluğu'nun, Hauptmann (Kaptan ) veya Rittmeister (Süvariler- Kaptan ) önerisi üzerine istisnai bir askere terfi edebileceği imparatorluk ordusu ve sonuçta Alaylar-Commandeur (Alay tarafından onaylanan Albay rank hariç,) Obergefreiter içinde (1859 yılından beri) ayak topçu sonra topçu yerini <i id="mwQw">Bombardier</i> (Onbaşı) rütbesi.[5] Gefreiter sıralaması ayrıca tanıtımı için bir geçiş seviye olarak kabul edildi ve değiştirmeleri Unteroffizier (Corporal) için seçilmiştir nereden [11] sıralaması.[5] Kraliyet Prusya Ordusu ve Alman İmparatorluğu'nun sırasıyla imparatorluk ordusu içinde, rütbe Gefreiter, Unteroffizier (Onbaşı)'ın bir astı oldu ve Gefreiter- (Gefreitenknopf olarak bilinen Auszeichnungsknopf ( Fark düğmesi) giyilmesi ile ayırt edilmiştir düğme) Çavuş ve Feldwebel rütbeleri tarafından giyilen biraz daha büyük rütbe yakası yan düğmelerine benzer şekilde üniforma yakasının her iki tarafında.[5]

Kraliyet Prusya Ordusunda, 1806'dan sonra yeniden örgütlenene kadar, Gefreiter'le birlikte gümüş Portepee (kılıç kordonu) giyen Gefreite-Korporale [5] rütbesi vardı . Bunlar daha yüksek ilerleme için özel olarak seçilen memur beyleriydi, memur beyleri mevkidaşı Portepee- Fähnriche ile eşit kaldılar .[5] Gefreite- Korporal, Otuz Yıl Savaşları sırasında Avusturya Ordusunda Gefreiter ile birlikte var olan bir rütbeydi .[5]

1920'den itibaren Alman Gefreiter rütbesi birkaç ek rütbe ve kademe haline genişledi, Obergefreiter (Kıdemli Onbaşı, İkinci Onbaşı; 1859 yılından bu yana Prusya Ordusu) konu olması;, Hauptgefreiter (Astçavuş Luftwaffe'ye, 1935-1944 döneminde Kriegsmarine 1938- sırasında 1945, 1955'ten beri Heer, Stabsgefreiter (Üstonbaşı); 1927'den beri Reichswehr) . 1945 yılına kadar Kriegsmarine. 1944'ten Luftwaffe, geçici olarak Hauptgefreiter rütbesini değiştirdi) ve Oberstabsgefreiter (Kıdemli Onbaşı; Kriegsmarine, 1940'tan beri). Heer veya Luftwaffe’e 1996’ya kadar değil. Tüm Gefreiter rütbe ve kademeleri şimdi Alman Ordusu, hava kuvvetleri ve donanma ile kullanılıyor.

Almanya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bundeswehr[değiştir | kaynağı değiştir]

Gefreiter (kısalt.) Gefr. veya G.) ikinci askere rütbe ait günümüz Ordusu (Heer), Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) ve Donanma (Denizcilik) içinde dereceli Bundeswehr .[12] NATO rütbe sıralama sisteminde Gefreiter, OR-2'ye eşittir, bu nedenle rütbe, karşılaştırma için seçilen NATO müttefik kuvvetine bağlı olarak, er, kıdemli er, onbaşı ya da astçavuşa denktir.[2] Federal Savunma Bakanlığı'nın maaş ölçeğinde A4 derecesidir.

Bu belirli gruptaki rütbe sırası (yukarıdan aşağıya yaklaşım) aşağıdaki gibidir:

 • OR-4a: Oberstabsgefreiter (Astçavuş)
 • OR-4b: Stabsgefreiter (Başonbaşı)
 • OR-3a: Hauptgefreiter (Üstonbaşı)
 • OR-3b: Obergefreiter (Kıdemli Onbaşı)
 • OR-2: Gefreiter (Onbaşı)
 • OR-1: Soldat / Schütze (Ordu), Flieger (Hava Kuvvetleri), Matrose (Donanma)
astıSoldat
bağlantı=bağlantı=bağlantı=(Alman er rütbeleri ) <br /> Gefreiter

üstüObergefreiter

Wehrmacht[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet Prusya Ordusu, Alman İmparatorluğu, İmparatorluk Ordusu dönemleri boyunca Reichswehr'le ve Alman Wehrmacht, Gefreiter rütbesi, İngiliz ordusundaki Lance Corporal rütbesine eşdeğer olarak kabul edildi Erbaş kıdemli onbaşının doğrusu olarak Obergefreiter ile rütbe, ikinci onbaşı toplar ve tam olarak fiziksel Unteroffizier olarak bilinen rank [11] (subay altı olarak, 1856'da korporal rütbesinin yerini aldı). Alman askeriyesinin ordu dalı içinde, Oberschütze rütbesi (kıdemli er) bir zamanlar Gefreiter ve Schütze ("sıradan-rank tüfekçi / asker [askere]") / Soldat. arasında bir yerdeydi. Modern zamanlarda Unteroffizier rütbesi şimdi NATO rütbesi OR-5 ölçeğinde bir çavuşa ve daha nadiren onbaşı rütbesine eşdeğer olarak kabul ediliyor.

Gefreiter rütbesinin en bilinen sahibi, Birinci Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Bavyera Ordusunun 16. Bavyera Rezerv Piyade Alayı'ndaki rütbesini elinde bulunduran Adolf Hitler'di .

şube rütbe
Heer
Stabsgefreiter Obergefreiter Gefreiter
LuftWaffe
Stabsgefreiter Hauptgefreiter Obergefreiter Gefreiter
Kriegsmarine
Matrosenoberstabsgefreiter Matrosenstabsgefreiter Matrosenhauptgefreiter Matrosenobergefreiter Matrosengefreiter
Waffen-SS
rottenführer sturmmann

İsviçre ordusunun rütbelerine bakın.

Avusturya[değiştir | kaynağı değiştir]

Avusturya'da Gefreiter
Anzug 75/03RockkragenTellerkappe
Rütbe amblemi Avusturya Federal Meclisi
Giriş 1857
Sıra grubu Direkler
Ordu / Hava Kuvvetleri Gefreiter
Donanma eşdeğer yok
Astı:Üstü
Rekrut
Korporal
NATO <br id="mwAXA"><br><br><br> <br /> eşdeğer YA-2

Gefreiter (kısalt.) Gfr) Avusturya Federal Kuvvetleri'nin askeri rütbesidir . NATO silahlı kuvvetlerinde kayıtlı OR2 /kıdemli er saflarına mensup askerler ile karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, Bundesheer'de, çavuşlar rütbe grubuna aittir (OR2 ila OR4).

Avusturya-Macaristan Ordusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra rütbe amblemi, gorget yaması (de: Paroli) üzerindeki Waffenrock (en: Tunic) adlı dikme halkasında tek bir beyaz selüloit yıldızıydı. Kaldırma yakasının dikme bileziği ve arka planı, belirli bir eşitleme rengi gösterdi.

astıSoldat (Honvéd)
bağlantı=Avusturya-Macaristan silahlı kuvvetlerinin rütbe nişanlarıGefreiterPatrouilleführerVormeister
üstü


Korporal
Rütbe işareti
Desigahntion Avusturya kuk Ordu mensupları
nişanlar
açıklama Patrouilleführer Gefreiter Vormeister
kuk Dağ<br /> asker
kuk<br /> Tüfekler
Makineli tüfek<br /> birimler
Piyade<br /> IR 7
şube Tüfekler Süvari Piyade Askeri<br /> mühendislik
ağır silahlar
(eşdeğer) (Tüfek 1. sınıf) (Özel 1. sınıf) (Topçu 1. sınıf)
Piyadelerin düzeninde gefrayter

Rusya'da yefreytor ve Sovyet sonrası devletler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yefreytor (Rusçaефрейтор ) Rusçaya Almancadan girmiştir ve Rus ordusunda benzer bir rütbeye işaret eder.

Rusya'da, yefreytor rütbesi 1716'da Peter I tarafından piyade, süvari ve mühendis kuvvetlerine tanıtıldı. Sıra 1722'den sonra kullanılmadı. Pavlus I hükümdarlığı döneminde, özel İskender'in saltanatından sonra sadece İmparatorluk Muhafızları için kullanılmış olan, özel bir eşdeğerde yapıldı. Yefreytor, 1826 askeri reformları sırasında yeniden tanıtıldı.

Sovyetler Birliği'nin (ve daha sonraları Rusya Federasyonu'nun) silahlı kuvvetlerinde yefreytor, erbaşların en üst kademesidir. NATO rütbe sistemine göre rütbe, Anglofon silahlı kuvvetlerdeki OR-4 ile karşılaştırılabilir.

Rütbe sıralaması
astı
Ryadovoy

bağlantı=
Yefreytor
üstü:
Çavuş

Rank insignia IRA, Kızıl Ordu (RA), Sovyet Ordusu (SA), Rusya Federasyonu (RF) silahlı kuvvetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İmparatorluk Alman Ordusunun safları
 • II. Dünya Savaşı Alman Ordusu rütbe ve rütbe işaretleri
 • Alman silahlı kuvvetlerinin rütbe nişanları
 • NATO ordularının rütbeleri ve rütbeleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Duden; Definition of Gefreiter, in German. [1] 20 Nisan 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "DDN" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ a b Official Website (Bundeswehr): Dienstgrade und Uniformen der Bundeswehr (Service Ranks and Uniforms of the German Federal Defence Forces), in German. [2] 22 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "BDWRUS" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 3. ^ Duden; Alternative Spelling and Definition of Gefreite, in German. [3] 28 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 4. ^ Duden; Origin and meaning of "Landsknecht", in German. [4] 28 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 5. ^ a b c d e f g h i "Gefreiter" - Allgemeine Encyclopädie der Wissenschaften und Künste, Erste Section, A-G, (Universal Encyclopaedia of the Sciences and Arts, First Section, A-G), Author: Johann Samuel Ersch and Johann Gottfried Gruber, Publisher: F. A. Brockhaus, Leipzig, 1852, Page 471-472, in German. [5] 20 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "AEWK" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 6. ^ a b c Corpus Juris Militaris Des Heiliges Römisches Reich (Military Law of the Holy Roman Empire), Volume 2, Author: Johann Christian Lünig, Leipzig, 1723, in German.
 7. ^ The Landsknechts, Author: Douglas Miller, Publisher: Osprey Publishing, Great Britain, 1976,
 8. ^ Landsknecht Soldier 1486-1560, Author: John Richards, Publisher: Osprey Publishing, Great Britain, 2002, 1841762431.
 9. ^ Lutz Mackensen.
 10. ^ Duden; "Gemeine"nin köken ve anlamı, Almanca. [6] 28 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 11. ^ a b Duden; Origin and meaning of "Korporal", in German. [7] 13 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "DDN1" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ BROCKHAUS, The encyclopedia in 24 volumes (1796–2001), Volume 8: 3-7653-3668-8, page 231; definition "Gefreiter".