Gece (kitap)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gece
YazarElie Wiesel
DilFransızca
KonuHolokost
TürlerOtobiyografi, Anı
Yayım1958
Jena yakınlarındaki Buchenwald Toplama Kampı'nda bulunan Yahudiler. Amerikan askerleri kampa girdiğinde, kampta bulunanların çoğu yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybetmişti. En alt sırada ve en sağda bulunan kişi daha sonra Hollanda’da Psikiyatrist olan Max Hamburger’dir. İkinci sırada, soldan yedinci kişi ise Elie Wiesel’ dir.

Gece, Elie Wiesel'in 1958 yılında Fransızca olarak yayımlanan otobiyografik kitabı.

Kitap, yazarın 1944-1945 yılları arasında babası ile birlikte Nazi Almanyası'ndaki Auschwitz ve Buchenwald toplama kamplarındaki deneyimleri ve II. Dünya Savaşı sırasında Yahudiler'e uygulanan soykırımdan kurutuluşu hakkındadır. Bir soykırım edebiyatı klasiği olarak nitelendirilen eser,[1] yazarın Holokost anılarını kapsayan bir üçlemenin ilk kitabıdır. Onu “Şafak” (1961) ve “Gündüz” (1962) adlı kitapları izlemiştir.[2]

Kitapta, yazarın ailesiyle yaşadığı Sighet şehrinin 1940 yılında Macaristan tarafından ilhak edilmesi ve şehirdeki Yahudilerin iki gettodan birine göçe zorlanması ile başlayan olaylar anlatılır. 1944 Mayısında Naziler, Macaristan’ın da onayı ile Sighet’in Yahudi cemaatini Auschwitz-Birkenau toplama kampına sürmüştür. Kitap, on altı yaşında iken babası Shlomo ile birlikte Auschwitz -3 Monowitz’in bir alt birimi olan Buna Werke çalışma kampına gönderilen yazarın burada sekiz aylık zorunlu çalışma döneminin ve savaşın sonlarına doğru başka toplama kamplarına transfer edilmek üzere yaptıkları zorunlu yürüyüşün öyküsüdür. Annesi Sarah, ve küçük kızkardeşi Tzipora’da Holokost’ta ölen, babası ise zorunlu yürüyüşten sonra dizanteri, açlık ve dayak sonucu ölen ve Tanrı’ya olan inancını yitiren Wiesel bu olayları Gece'de anlatmıştır.

Savaştan sonra Wiesel, toplama kampı deneyimlerini Fransız yazar François Mauriac'ın cesaretlendirmesi ile yazdı.[2] Gazeteci olarak 1954'te gemiyle Fransa'dan Brezilya'ya giderken yazmaya başladığı Yidiş dilindeki 800 sayfalık anılarına “Ve Dünya Sessiz Kaldı” adını vermiş ve Buenos Aires'te yayımlamıştı. 1958 yılında yayımlanan Fransızca Gece (Nuit), bu eserin kısaltılmış versiyonudur. Kitabın önsözünü François Mauriac yazmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çelik, Funda. "Emir Kıvırcık'ın "Büyükelçi" ve Elie Wessel'in "Gece" adlı eserlerine yansıyan antisemiteki ögeler: Bir imgebilim çalışması" (PDF). Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans tezi, Eskişehir, 2014. 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2020. 
  2. ^ a b Shnidman, Ronen; Çeviri:Ciprut, Henri. "Elie Wiesel'in Hayat Hikâyesi". Avlaremoz.com sitesi, 4 Temmuz 2016. 30 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2020.