Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum
I Know What You Did Last Summer
Filmin özgün sinema afişi
Yönetmen Jim Gillespie
Yapımcı
Yazar Kevin Williamson
Uyarlama Lois Duncan tarafından üretilen
Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum adlı eser
Oyuncular
Müzik John Debney
Görüntü yönetmeni Denis Crossan
Kurgu Steve Mirkovich
Stüdyo Mandalay Entertainment
Dağıtıcı Columbia Pictures
Çıkış tarih(ler)i 17 Ekim 1997 (1997-10-17)
Süre 101 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $17 milyon[1]
Hasılat $125.2 milyon[1]

Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum (İngilizce: I Know What You Did Last Summer), büyük ölçüde Lois Duncan'ın 1973 tarihli aynı adlı romanının uyarlaması olan 1997 yapımı sinema filmi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul mezuniyetini kutladıkları o muhteşem akşam, Julie (Jennifer Love Hewitt) , Helen (Sarah Michelle Gellar), Ray (Freddie Prinze, Jr.) ve Barry (Ryan Phillippe) için "gençliklerinin son sorumsuz gecesi" olacaktı. Helen yapılan bir güzellik yarışmasını yeni kazanmış ve sonbaharda New York'a giderek ünlü bir film yıldızı olmayı planlamakta, Ray ise aynı şehirde yazar olmak için şansını denemeyi düşünmektedir. Barry ve Julie de Boston'a giderek eğitimlerine devam edecektir. Yolları birlikte geçirdikleri uzun yıllardan sonra ayrılacak ve belki de bir daha hiç görüşemeyeceklerdir. Ta ki Harry'nin yeni arabası hiçbirinin görmediği bir gölgeye çarparak durmak zorunda kalana kadar. Başarılı ve parlak bir geleceğin daha ilk adımlarında olan dört genç, başlarından geçen bu olayın duyulmamasını kararlaştırırlar. Yerde yatan bedenin nefes almadığı fark eden dörtlü ondan kurtulmaya karar verirler. Hayatlarını sonsuza kadar değiştirecek bir karar vererek cesedi denize atarak onları bekleyen karanlık günlerden kurtulmayı planlamaktadırlar. Bu gerçeği onlardan başka kimsenin bilmediğini düşünerek hayatlarına devam ederler.

Bir yıl sonra üniversiteden dönen Julie, içinde, filme de adını veren "I KNOW WHAT YOU DID LAST SUMMER!" (GEÇEN YAZ NE YAPTIĞINI BİLİYORUM!) yazan bir mektupla karşılaşır. Telaşlanan Julie mektubu Helen'a götürür, daha sonra da birlikte Barry'e giderler. Üçlü o gece kazadan sonra onları gören tek kişi olan Max'ten şüphelenerek onun çalıştığı balık buzhanesine giderler. Barry, Max'le başbaşa kalmakta diretir ve onu tehdit eder. Bu arada Julie baba mesleği balıkçığa dönen Ray'in yanına gider, Ray'in ısrarına rağmen onunla tekrar bir ilişkiye girmek istemez. Max Barry ile yaptığı tartışmadna sonra çalıştığı buzhanede yağmurluk giyen gizemli biri tarafından et kancasıyla öldürülür. Hemen ardından aynı gizemli katil Barry'i kendi arabasıyla öldürmeye çalışır.

Julie, Barry'i hastanede ziyaret ettiğinde, Helen ve Ray ile karşılaşır. Julie, yaşadıkları kazadan birkaç hafta sonra cesedi sahile vuran David Egan adlı birinin, çarptıkları kişi olduğunu düşünmektedir. Helen ile beraber David'in kızkardeşi Missy'i ziyaret ederler. Missy onlara, David'in ölümünden kısa süre sonra Billy Blue adlı birinin David'in arkadaşı olduğunu söyleyerek onu ziyaret ettiğini söyledi. Aynı gece Helen'ın evine giren gizemli kişi, uykusundayken saçlarını kesip, aynaya "SOON" (yakında) yazar. Olayı duyan Barry Julie'den Helen'ın evine gelmesini ister. Arabasıyla yola koyulan Julie arabanın bagajından Max'in yengeçler içindeki cesedini görür. Ancak Barry ve Helen'ı arabasının yanına getirdiğinde cesed kaybolmuştur.

Ray ile onun mektubu yazdığından kuşkulanmaya başlayan Barry arasında boğuşma olur. Daha sonra kancalı katili bulmak isteyen Helen ile Barry geçit törenine katılırken, Julie de Missy'yi tekrar ziyaret etmeye karar verir. Missy, David'in nişanlısının ölümünde payı olduğunu düşünerek intihar ettiğini söyler ve ona Julie'ye gelen mektupla aynı tarzda yazılmış intihar notunu gösterir. Julie o gece David'in intihar etmediğini ona çarpan arabanın içinde olduğunu söylemesi üzerine Missy rahatsız olur ve evinden gitmesini ister.

Aynı gece yapılan ve Helen'ın bir önceki senenin birincisi olarak katıldığı güzellik yarışması sırasında önce Barry, ardından Helen'ı evine götüren polis memuru öldürülür. Helen kaçarak ablası Elsa'nın mağazasına sığınır. Fakat gizemli katil ikisini de öldürür.

Julie Ray'i ziyaret ederek olanları ona anlatır, o esnada Ray'in teknesinin adı ile Missy'i ziyaret eden ve David'in arkadaşı olduğunu söyleyen kişiyle aynı ismi taşıdığını fark eder. Ray'den şüphelenen Julie kaçmaya çalışırken bir başka balıkçı tarafından kendi teknesine kaçması istenir. David dahil herkesin gerçek katili olan bu balıkçı ile Julie ve Ray arasında denizde geçecek ve uzun sürecek bir ölüm kalım mücadelesi başlar. Ray Julie'ye yardım ederek katili denize düşürürler.

Aradan bir yıl geçer. Julie banyo yapmaya girdiği sırada ona mektup geldiğini öğrenir. Mektubun üstünde tanıdık bir yazıyla ismi yazınca Julie şüphelenir. Mektubu açınca bunun sadece eğlenceye davetiye olduğunu anlar. Banyoya döndüğünde camda "I STILL KNOW" ("HALA BİLİYORUM") yazdığını görür. Ardından birisi camı kırarak içeri atlar ve Julie çığlık atar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]