Gazala Cavit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gazala Cavit (1 Ocak 1988 – 18 Haziran 2012) Peştu dilinde şarkı söyleyen Pakistanlı sanatçı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ghazala Javed Kariyerine 16 yaşında dans ederek başladı. Javed, 2009 yılında Taliban'ın kontrol ettiği Svat Vadisi'nden, Pakistan ordusunun operasyon başlattığı günlerde kaçtı. Paştun dilinde söylediği şarkıları Pakistan'ın bu dilin konuşulduğu bölgelerinde oldukça yaygın olan Javed, 2010'da iş adamı Jahangir Khan ile yaptığı evliliği sadece altı ay sonra sonlandırdı. Javed, kocasının ikinci bir eşi olduğunu belirtti ve şarkı söylemesine izin vermediğini söyledi. Taliban tarafından söylememesi ve dans etmemesi konusunda baskı gördü ve tehdit edildi. Taliban tarafından tehdit edildiği için stüdyo çalışmalarını Dubai 'de yapmak zorunda kaldı.[1]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentindeki bir güzellik salonundan evine giderken saldırıya uğradı. Arabanın içerisindeki Javed yakından geçen motosikletli iki adam tarafından 6 kez vurularak öldürüldü. Aynı arabada bulunan şarkıcının babası Muhammed Javed de başına sıkılan bir kurşunla ölürken, kız kardeşi Farhat Bibi yara almadan kurtuldu.[2] Saldırının ardından açıklamada bulunan polis yetkilisi Dilaver Bangaş, "Motosikletle güzellik salonunun önüne gelen iki adam, Javed ve babasını kurşun yağmuruna tuttu" dedi. Cinayeti, Javed 'in eski eşi veya Taliban 'ın işlemiş olduğu düşünülüyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Güzel Şarkıcı Suikasta Kurban gitti". erişimtarihi 19, 2012. 26 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Tarih değerini gözden geçirin: |date= (yardım)
  2. ^ "Pop yıldızına 6 kurşun". Erişim tarihi: 20 Haziran 2012.