Gaydar (internet sitesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Gaydar
Gaydar logo.jpg
Gaydar ekran görüntüsü.png.jpg
URL Gaydar.co.uk
Slogan "Ne İstiyorsun, Ne Zaman İstiyorsun"
(What you want, when you want it)
Site türü Çevrim içi arkadaşlık
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce, Fransızca, Almanca, Hollandaca, İspanyolca, Portekizce, Japonca
Sahip QSoft Consulting Ltd
Oluşturan QSoft Consulting Ltd
Başlama tarihi  Birleşik Krallık, Kasım 1999
Geçerli durum Aktif
Üye sayısı azalış 15,712 üye (Ağustos 2013 itibarıyla alexa[1] verileri)

Gaydar, ağırlığı gey ve biseksüel kullanıcılardan oluşan eşcinsellere yönelik merkezi Londra'da bulunan sanal arkadaşlık, partner ve LGBT sosyal ağı. Kasım 1999 tarihinde Londra merkezli, QSoft Consulting Ltd. yönetiminde açılmıştır. İnternet sitesinde profil oluşturma, çevrim içi arkadaş, partner ve eskort bulma yine kendi ve aranılan yönelime göre fotoğraf, kişisel yazı ve sohbet yapma olanağı sağlar. Toplamda 7 dil seçeneği bulunmaktadır. Yine nternet sitesi haricince yine Gaydar adıyla cep telefonlarına yönelik uygulaması var olup, uygulama Apple iOS, iTunes, Android işletim sistemine sahip telefonlarda açılmaktadır.

Sansür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'den erişimin engellenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gaydar.com'un Türkiye'den erişimi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın aralarında ‘biseksüel, lezbiyen, eşcinsel, gay, gey, homoseksüel, lesbian, ve travesti’ gibi[2] kelimelerinde bulunduğu internet aramalarında 138 yasaklı kelime kararı gösterilerek ve idari tedbir uygulanarak 11 Ekim 2010 tarihinde erişime sansürlenerek kapatılmıştır.[3]

Sitenin beraberinde birçok internet sitesiyle engelinin ardından Türkiye'den erişimin TİB tarafından "Gaydar" kelimesinin İngilizce karşılığı olan gay ara kelimesine uygulanan sansürden kaynaklandığı öğrenilmiştir.[4] Bu sansürden bir süre sonra Gaydar'ın sansürü kalkmış ve hizmete açılmıştır. Site şu anda aktif bir halde hizmet vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]