Gaydar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gaydar.

Gaydar, (gay ve radar (Türkçe"gey radarı") kelimelerin birleşimi ile[1][2]) bir kişinin bir erkeğin gey, biseksüel ya da heteroseksüel olup olmadığını anlamasını sağlayan yetenek veya içgüdüsel hissi[3] tanımlamak için kullanılan ihtira terim. "Gaydar", eşcinseller arasında "gey arkadaş arama" veya "gay arar" ifadeleriyle ile özdeşleşmiş bir sözcüktür. Sezgisel olarak görünüş ve tavırlarında eşcinsel olduğuna dair algı uyandıran kişiler içinde kullanılabilmektedir. Yine sözlü ve görsel tavırlarında cinsel yönelimlerini değerlendirmek, gözlemde bulunmak için gözlemde bulunan kişi veya kişilerce bireyin sezgisel yeteneğine atıfla ifade edilen kavram.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Definition of gaydar in English 29 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. "Gaydar." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003. (İngilizce)
  2. ^ "Gaydar really exists: Scientists prove gay people are more able to pick out fellow homosexuals". Dailymail. 27 Mayıs 2010. 22 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2013. 
  3. ^ Sözlük anlamı: Gaydar nedir, gaydar ne demek? 29 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2013