İçeriğe atla

Gari (yiyecek)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gari

Gari, zencefil turşusu. İnce dilimler halinde doğranan zencefilin şeker ve sirke içinde bekletilmesiyle yapılır. Japon mutfak kültüründe genellikle suşi ve saşimi ile birlikte sunulur. Doğal rengi soluk sarı ve pembe arasındadır. Ancak ticari olarak piyasaya sürülen gari adlı pek çok ürün, E124 veya pancar suyu ile yapay olarak pembeleştirilir.

Gari, antiseptik özelliklerinden dolayı çiğ et kullanımda zararlı olabilecek parazitleri de öldürür. Mide bulantısına da iyi gelmektedir.

Gari, suşi ve sasami çeşitleri yanında damak temizleyici olarak sunulur; gari, farklı türdeki suşi veya sasamileri peş peşe tüketirken tatlarının birbirine karışmaması için arada gari tüketmek suretiyle damaktaki tat nötrleştirilir. Gari, duşi ve sasamiye eşlik etmenin yanı sıra, meze olarak da tüketilir. Aburaage olarak bilinen mezede gari, derin yağda kızartılmış tofu içinde servis edilir.[1]

Gari, kırmızı zencefil turşusu olan beni şoga ile karıştırılmamalıdır.

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Taze zencefiller soyulur, küçük parçalara ayrılıp limonlu ve tuzlu su içinde bekletilir. Ardından, kaya tuzu ve bir miktar şeker eklenir. Bu zencefil karışımı, şeker ve pirinç sirkesi veya elma sirkesi eklenen kaynamış suyu katılır. Soğuyana kadar serin bir ortamda bekletilir. 2-3 gün sonunda yemeye hazır olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gari (Japonya) - Mutfak Kültürü". mutfakkulturu.com. 18 Nisan 2021. 27 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]