İçeriğe atla

Garez (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Garez
The Grudge
Film afişi
YönetmenTakashi Shimizu
YapımcıSam Raimi
YazarStephen Susco
OyuncularSarah Michelle Gellar
Jason Behr
KaDee Strickland
Clea DuVall
Bill Pullman
MüzikChristopher Young
Görüntü yönetmeniKatsumi Yanagishima
KurguJeff Betancourt
StüdyoGhost House Pictures
Vertigo Entertainment
DağıtıcıColumbia Pictures (ABD)
Universal Pictures (BK)
Roadshow Entertainment (AU/YZ)
Çıkış tarih(ler)i22 Ekim 2004 (2004-10-22)
Süre92 dakika
ÜlkeABD
Japonya
Dilİngilizce
Japonca
Bütçe$10 milyon[1]
Hasılat$187.3 milyon[2]

Garez, 2004 yılında vizyona giren ABD yapımı doğaüstü korku filmi ve Ju-On: Garez adlı Japon filminin yeniden çevrimi. 22 Ekim 2004 tarihinde Columbia Pictures tarafından Kuzey Amerika'da vizyona giren film,[3] Takashi Shimizu (daha önceki Ju-on filmlerinin yönetmeni) tarafından yönetildi.[4]

10 milyon dolarlık bir bütçeye karşı 187 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek büyük bir gişe başarısı elde etmiştir.

Filmi iki tane devam filmi takip etmiştir: Garez 2 (13 Ekim 2006 tarihinde vizyona girdi)[5] ve Garez 3 (12 Mayıs 2009 tarihinde vizyona girdi).[6]

Büyük bir kızgınlıkla öldürülen kişinin laneti, öldürülen kişinin olduğu yerde toplanır ve etki eder. Bununla karşılaşan kişi de kaçınılamaz bir şekilde ölür. Aşağıdaki olaylar gerçek sırayla açıklanmıştır; normalde film sıralı olmayan bir anlatı ile sunulmuştur.

Saeki ailesi Tokyo'nun banliyösünde mutlu bir şekilde yaşamaktadır ama ev hanımı Kayako Saeki kolej profesörü Peter Kirk'e aşık olur ve takıntılı bir şekilde günlüğüne onun hakkında yazar. Kocası Takeo günlüğünü keşfeder ve Kayako'nun onu aldattığına inanarak zihinsel açıdan kendisini kaybeder ve Kayako'nun boğazını kırarak onu öldürür. Daha sonra izlerini saklamak için küçük oğlu Toshio ve kedisi Mar'ı küvette boğarak öldürür. Kayako'nun hayaleti Toshio'nun yatak odasında Takeo'yu saçlarıyla tavandan asarak onu boğmadan önce Takeo, tavan ve dolaba cesetleri saklar.

Peter, ondan bir mektup aldıktan sonra Kayako ile konuşmak için Saeki evine gelir fakat sadece cesetleri bulur. Şok olan Peter evden kaçar ve ertesi gün karısının önünde binanın balkonundan atlayarak intihar eder.

Birkaç yıl sonra, Williams ailesi Amerika'dan bu eve taşınır. Kocası Matt yeni evi ile heyecanlıyken eşi Jennifer ve demanslı annesi Emma huzursuz hisseder. Çok geçmeden Matt ve Jennifer, Toshio tarafından öldürülür. Yoko, Emma'ya bakıcılık yapmak için ertesi gün eve geldiğinde Kayako ile karşılaşır. Yoko'nun kaybolması konusunda endişeli işveren Alex, Emma'nın bakımını devralmak için başka bir bakıcı olan Karen Davis'i gönderir. Evde Toshio ve Mar'ı bulduğunda şoke olan Karen, Alex'ten yardım ister. Alex eve geldiğinde Emma'yı ölü bulur ve Kayako ile ilk karşılaşma sonrasında Karen'i şok geçirmiş bir halde görür ve Dedektif Nakagawa dahil polisleri çağırır. Nakagawa ve ortağı Igarashi evi keşfetmeye başlar ve evin çatısı boyunca Matt ve Jennifer'ın cesetlerini bulurlar. Matt'in kız kardeşi Susan, Kayako tarafından takip edilip saldırıya uğradıktan sonra kaybolur ve Alex alt çenesi kopmuş olan Yoko tarafından öldürülür. Karen, Kayako tarafından lanetlenmeye başlar ve sevgilisi Doug'a bu durumu bilgilendirir. Evin kökeni konusunda araştırmalara başlayan Karen sonunda Nakagawa ile karşı karşıya kalır ve Nakagawa, Saeki ölümlerini araştıran meslektaşlarının üçünün de lanet tarafından öldüğünü açıklar. O gece, Nakagawa eve gider ve onu yakmak için çalışır, ancak Takeo tarafından öldürülür.

Doug'un cesaretini toplayıp Karen'in evde olduğunu sanarak oraya gittiğini öğrenen Karen vakit kaybetmeden eve gider ve Peter'ın evi ziyaretini ve Kayako'nun cesedini bulduğunu gören bir vizyon yaşar. Karen, Doug'u korkudan donakalmış bir halde bulur ve onunla birlikte evden kaçmaya çalışır. Fakat sadece merdivenlerden aşağı doğru kendini sürükleyen Kayako'nun Doug'un üzerinde süründüğüne ve onu öldürdüğüne tanık olur. Kayako, Karen'i öldürmek üzereyken Karen benzini fark eder ve Doug'un çakmağıyla tutuşturur. Karen hastaneye kaldırılır ve evin yangını atlattığını öğrenir. Doug'un cesedini ziyaret eden Karen, hâlâ Kayako'nun onun peşinde olduğunu anlar ve Kayako onun arkasında belirirken kamera onun gözlerini gösterir ve film biter.

Eleştirel görüşler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Garez eleştirmenlerden karışık yorumlar aldı. 157 incelemenin değerlendirildiği eleştiri topluluğu sitesi Rotten Tomatoes'da 10 üzerinden 5.1'lik ortalama skorla %39'luk bir derecelendirme yakaladı. Sitede, filmin eleştirilerindeki ortak kanı "Bazı ürpertici bulunan görüntüler var, fakat mantık ya da gerçekten sarsıcı korkular pek yolunda değil." şeklinde belirtildi. 32 incelemenin değerlendirildiği Metacritic'te 100 üzerinden 49 puan alarak "karışık veya ortalama yorumlar" alan statüsüyle listelendi.[7] Classic FM'in film eleştirmeni Simon Bates filmin hayatında gördüğü en korkunç film olduğunu belirtti.

Orijinalinde Ju-on: Garez adlı filmden esinlenilmesine rağmen, izleyiciler diğer bir J-korku yeniden çevrim filmi olan Halka ile arasındaki benzerlikleri, özellikle de iki ana kötü karakterin (Samara ve Kayako) birbirlerine çok benzemeleri konusunda eleştirdi. Filmin karışık yorumlar elde etmesine rağmen, Karen Davis'i canlandıran Sarah Michelle Gellar'ın performansı övüldü.

Film, Saturn Ödülleri ve Sitges Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Korku Filmi dalında aday gösterildi. Christopher Young tarafından hazırlanan film müzikleri Fangoria Chainsaw Ödülleri ve BMI Film & TV Ödülleri'nde En İyi Film Müziği dalında ödül kazandı. Sarah Michelle Gellar bir MTV Film Ödülü ve bir Teen Choice Ödülü'ne aday gösterildi.[8]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ IMDb (20 Ekim 2006). "The Grudge production budget". IMDb. 15 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2006. 
  2. ^ IMDb. "The Grudge". Box Office Mojo. 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2016. 
  3. ^ IMDb (5 Ekim 2006). "The Grudge release date". IMDb. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2006. 
  4. ^ IMDb (20 Ekim 2006). "Grudge 2 directed by original Ju-on director". IMDb. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2006. 
  5. ^ House of Horrors (5 Ekim 2006). "Grudge 2 release date". House of Horrors. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2006. 
  6. ^ Shock Till You Drop (16 Ekim 2007). "Screenplay sent in to Ghost House Pictures". Shock Till You Drop. 20 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2007. 
  7. ^ Metacritic'te The Grudge
  8. ^ The Grudge (2004) Awards 9 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. IMDb. Erişim tarihi: 3 Ocak 2016.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]