Gant

Vikipedi, özgür ansiklopedi
GANT
KurucuBernard Gantmacher
Genel merkezi
Önemli kişiler
  • Patrik Nilsson CEO
  • Brian Grevy, CMO
  • Patrik Söderström, Global satış direktörü
ÜrünAksesuarlar, Giyim, Ayakkabı, Ev Eşyaları, Gözlük, Saat
SahibiMaus Frères
Web sitesitr.gant.com/default.aspx

GANT genel merkezi İsveç'in Stockholm kentinde bulunan bir uluslararası giyim markasıdır. Şirket 1949 yılında Bernard Gantmacher tarafından, Amerika Birleşik Devletleri'nde New Haven, Connecticut’ta kurulmuştur. Gant şirketi, düğmeli yakalı gömlekleri kitle piyasasına sunan şirket olarak bilinmektedir. Şirket ayrıca ödüllü kol kıvırma düğmeleri ve gömleklerin arkasındaki "asma bölümünü" de piyasaya tanıtmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Yahudi göçmen olarak Bernard Gantmacher 1914 yılında Ukrayna’dan New York’a gelmiştir. Gantmacher, eczacılık eğitimi sırasında aynı zamanda bir konfeksiyon atölyesinde gömlek yakası dikim işinde çalışmıştır. Birkaç yıl sonra, yine aynı fabrikada çalışan ve ileride evleneceği Rebecca Rose ile tanışmıştır, o sırada Rebecca da bu fabrikada düğme ve ilik uzmanı olarak çalışmaktadır. Gantmacher, 1. Dünya Savaşına katılmış ve dönüşte çift evlenerek, Morris Shapiro ile birlikte Par-Ex Shirt Company adlı şirketi kurmuştur. Brooks Brothers, J. Press ve Manhattan gibi markalar için gömlek üreten bu şirket 1927 yılında New Haven, Connecticut’a taşınmıştır. Çiftin iki çocuğu Marty ve Elliot, 1921 ve 1926 yıllarında dünyaya gelmiştir ve onlar da Connecticut Üniversitesi’nde eğitimlerini tamamladıktan sonra aile işine dahil olmuşlar ve babalarını, kendi markasını yaratarak gömlek üretmeye ikna etmişlerdir. Nisan 1949’da GANT markası piyasaya tanıtılmıştır. Babalarının 1955 yılında ölümünün ardından Gant kardeşler şirketin faaliyetlerini devralmıştır.

Gant gömlekleri, 1960’ların başlarında Amerikalı erkek öğrenciler arasında oldukça popüler olmuştur. Bu gömlekler, yaka arkasındaki düğme, gömleğin arkasındaki asma briti ve çift plise özellikleriyle tanınmaktadır. 1960’larda Gant, Yale Üniversitesi kampüsündeki mağazasına özel Yale Co-Op gömleklerini üretmiştir. 1968 yılında Gant kardeşler, şirketlerini Consolidated Foods şirketine satmış ancak şirkette çalışmaya devam etmişlerdir. 1971 yılında şirket, ilk spor giyim koleksiyonunu piyasaya sürmüş ve 1974 yılında ise Rugger markası hayata geçirilmiştir. 1979 yılında Gant, The Palm Beach Şirketinin çatısı altına dahil edilmiş ve New Haven’daki faaliyetlerini sonlandırmıştır.

1981-2000[değiştir | kaynağı değiştir]

1980/1981 yıllarında Gant, bir İsveç markası olan Pyramid Sportswear şirketine, Amerika dışında Gant ürünlerini tasarlama ve pazarlama hakkını vererek uluslararası pazara girmiştir. Başlangıçta Pyramid, Gant markasını sadece İsveç’te satışa sunmuştur fakat sonrasında çok hızlı bir şekilde uluslararası pazara yayılmıştır. 1995 yılında Phillips-Van Heusen, iflas eden spor giyim üreticisi Crystal Brands, Inc. Şirketinden Gant markasını satın almıştır. 1997 yılında Gant, Amerika Birleşik Devletlerinde ilk mağazasını açmıştır. Phillips-Van Heusen, 1999 yılında Gant operasyonlarını, İsveç merkezli Pyramid Sportswear şirketine 71 milyon Amerikan Dolarına satmıştır.

2001-günümüze[değiştir | kaynağı değiştir]

Pyramid Sportswear tarafından satın alındıktan sonra Gant Pyramid Aktiebolag ticari unvanını alan Gant, global bir markaya dönüşmüştür. 2006 yılının baharında Gant, halka açık bir şirkete dönüşmüştür ve Stockholm Borsasının O-Listesinde listelenmiş, daha sonra İsveç merkezli perakendecilik grubu Maus Freres tarafından satın alındıktan sonra 20 Mart 2008’de listeden çıkarılmıştır. Kasım 2010’da New Haven’a geri dönerek burada bir perakende mağaza açmıştır.

Faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gant 70 ülkede faaliyet göstermektedir ve şirketin ürünleri dünya genelindeki 4000 seçkin perakende mağazasında ve 583 Gant mağazasında müşterilere sunulmaktadır.”The House of Gant” moda koleksiyonları, üç ayrı seri olarak tasarlanmaktadır: GANT, Gant Diamond G ve GANT Rugger.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]