Ganişeyh, Akkışla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Gan
—  Köy  —
Kayseri
Kayseri
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kayseri
İlçe Akkışla
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 746
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0352
İl plaka kodu
Posta kodu 38830
İnternet sitesi: [2]

Ganişeyh, Kayseri ilinin Akkışla ilçesine bağlı bir köydür.süleyman

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy küçük kabileler halinde ilk olarak 300 yıla yakın yerleşime başlamıştır.Köy adını yakın bir bölgede yaşadığı söylenilen Gani şeyh'ten almıştır.Köyün eski adı Avanoğludur.Avanoğlu İsmini köye ilk yerleşen kabileden almıştır.

Köy sınırları içerisinde kayaların oyulması sonucu oluşturulmuş mağaralar bulunmaktadır.Buraya KALE adı verilmiş ve orada eski tarihe ait kalıntılar vardır.Sınırları içerisinde birde türbe bulunmaktadır. bulunan son verilere göre hitit krallığının kollarından geç hitit dönemi olarak da bilinen TABAL KRALLIĞI buralarda hüküm sürmüştür M.Ö 750).Bu devletin başkenti kululu kasabası yakınlarındaki Karatepe mevkiinde bulunduğu bilinmektedir. bu devletin kralları başkenti korumak için yakın bölgelerin yüksek bölgelerine gözetleme kuleleri yaptırmışlardır.Ganişeyh köyü yakınlarındaki yüksek alanlardaki mağara, höyük ve diğer kalıntılar bunu doğrulamaktadır.Tarihi eser olarak taş beşik,ganişeyh türbesi, kilise kalıntısı bircok mezar ve yerleşim yeri kalıntısı bulunmaktadır. definecilik nedeniyle zarar görmektedirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köyün gelenek, görenek ve yemek kültürü Köyün büyük bir bölümü Türkmen dir. Türkmen geleneklerine uygun bir görüntü sergilerler.Kilim,Namazlık,Halı gibi göznuru sanatlarımızın az da olsa yaşadığı bir köydür.Onun yanı sıra Tarhana çorbası ve hayvansal ürünler yemek kültürünü oluşturur.Çemen sucuk gibi eski yemek kültürü kendisini korumuştur.Köy yakın tarihe kadar yaylacılıkla uğraşmaktaydı. Günümüzde yarı göçebe bu yaşayış tarzı çok az görülmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayseri iline 86 km, Akkışla ilçesine 5 km uzaklıktadır. Dağlık bir arazisi vardır.Hınzır dağı etrafına kurulmuştur.Hınzır dağının yüksekliği 2660 mdir. Dağ üzerinde birçok yayla bulunmaktadır. Bozulmuş maki ve meşe toplulukları vardır.eski orman alanlarının tahribatı sonucu erozyon şiddetli olarak görülür. Köyün sinirlari içerisinde doğup kızılırmak'a dökülen Acıçay bulunmaktadir.sulu alanların büyük bölümünü oluşturur. Halk kendi ihtiyacını karşılayabileceği kadar girabolu,elma vb. meyve yetiştirir.GİRABOLU MEYVESİ Kayseri İlinde Akkışla ve Bünyan çevresine özgü şifalı; içecek olarak tüketilebilen bir meyvedir.Ticari amaç yoktur. Tarım ürünleri buğday, arpa, nohut,pancar ve diğer hayvansal tarım ürünlerinin yetiştiriciliği yapılır. Şiddetli karasal iklimin etkileri görülür

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yıllık 500-600mm yakın yağış alır.şiddetli karasal iklim vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 706
2008 738
2007 746
2000 617
1997 696
1990 634
1985 651
1980 636
1975 526
1970 459
1965 416
Y & G

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İnşaat sektörüde geçim kaynağını oluşturur. Eskiden koyun ve keçi üreticiliği yaygınken günümüzde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği daha yaygındır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. [[Sağlık ocağıyoktur ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]