İçeriğe atla

Galaxian

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Galaxian
Oyunun logosu
GeliştiriciNamco Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Yayımcılar
YapımcıNamco
TasarımcıKazunori Sawano
ProgramcılarKōichi Tashiro
Haruhisa Udagawa (Famicom)
BesteciNobuyuki Ohnogi
SeriGalaxian
PlatformlarArcade, Atari 2600, Atari 5200, Apple II, IBM PC, ColecoVision, VIC-20, Family Computer, MSX
Çıkış
  • JP: Ekim 1979
  • KA: Aralık 1979
TürShoot 'em up
CPU1 × Z80 @ 3.072 MHz
SesAyrık
GörüntüRGB raster, dikey yönlendirme, 224 x 256 çözünürlük

Galaxian (Japoncaギャラクシアン Gyarakushian), 1979 yılında Namco tarafından geliştirilen shoot 'em up arcade oyunudur. Oyuncu ekranın altındaki bir yıldız gemisini kontrol ederek Galaxian adlı uzaylıları yok etmeye çalışmaktadır. Uzaylılar, ekranın tepesine doğru belirlenmiş bir formasyonda görünmekte ve oyuncuları vurmak için bomba atışı yapmaktadırlar. Bonus puanları, gruplardaki uzaylıları yok etmek ya da uçuş sırasında düşmanları almakla verilir. Oyun, Kuzey Amerika'da Midway Games tarafından piyasaya sürüldü.

Galaxian, Taito tarafından 1978'de piyasaya sürülen ve video oyun endüstrisi üzerinde büyük etkisi olan ve video oyunlarının çok karlı bir işletme olarak kurulmasına yardımcı olan Space Invaders oyununun başarısına karşılık olarak geliştirildi.[1] Oyunun geliştirmesine daha önce Namco için elektro-mekanik, atış galeri oyunları yapan ve Kōichi Tashiro tarafından programlama yapan Kazunori Sawano önderlik etti. Galaxian, Namco için sürpriz bir hit oldu ve 1982'ye kadar Kuzey Amerika'da yaklaşık 40,000 arcade ünite sattı. Renkli olan ilk video oyunu olmasa da animasyon ve düşman patlamaları, kayan arka plan ve kısa jinglelara entegre RGB renkli grafiklere sahipti.

Oyunun başarısı, birkaç devam oyunu geliştirilmesini ve diğer platformlarada çıkmasını sağladı. En iyi bilinen devam oyunu olan Galaga, popülerliği orijinalinde kullanmaya devam eder ve arcade video oyunlarının altın çağında popüler bir oyun haline gelir. Galaxian, Atari 2600, Atari 8 bit ailesi, MSX ve Nintendo Entertainment System dahil olmak üzere birçok ev konsolu ve bilgisayarında piyasaya sürüldü ve ev platformları için çok sayıda Namco video oyunu derlemesine dahil edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kent, Steven (2001). "The Golden Age". The Ultimate History of Video Games. Random House Digital. ISBN 0-7615-3643-4. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]