Gabija

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gabija, Litvanya mitolojisinde ateşin ruhudur. Yuvanın ve ailenin koruyucusudur. İsmi, "gaubti"den ya da St.Agatha'dan (Rusça:Gafiya) türediği düşünülmektedir. Gabija sadece Polonyalı dilbilimci Jan Łasicki'nin 1915'te yayınlanmış putlarla ilgili olan bir tezinde bulunan Litvanya tanrıları listesinde geçmektedir. Ayrıca Litvanya halk kültüründe de bulunur.

Gabija horoz, leylek ve kedinin hayvansal formlarına dönüşebilirdi ya da kırmızı giysi giyen bir kadın olarak da belirirdi.Gabija'ya yaşıyormuşçasına çok fazla saygı duyulur ve önem verilirdi. İnsanlar ona tuz ve ekmek ikram ederdi. Ateş yatağın kenarında yakılırdı. Kadınlar ateş etrafa yayılmasın diye her gece kömürleri külle kaplardı. Gabija evin koruyucusu olduğu gibi evin annesi de ateşin koruyucusuydu. Bazen Gabija'nın kendini yıkaması için bir tas temiz su evin merkezinde bırakılırdı. Sinirlenirse bir yürüyüşe çıkarak evi yakabilirdi. Çoğu halk kültüründe hastalığı ateşe tüküren, onu çiğneyen ya da ona işeyenlerin Gabija'yı gücendirmesinden çıktığını söyler.

Marka Gabia Polonyalılarda evin tanrıçası ve koruyucusuydu. Gabia'nın büyük olasılıkla Gabija'dan geldiği düşünülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]