Gürbüz, Hani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gürbüz
Ülke  Türkiye
İl Diyarbakır
İlçe Hani
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 4,975
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0412
Posta kodu 21800
Resmî site
[1]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürbüz; Türkçe anlamı güçlü, kuvvetli anlamına gelmektedir. Çok eski zamanlardan beri bu bölgede çeşitli milletler yaşamıştır. Bu yerleşim yerlerinden biri olan Cumayik ve Kerte'de Ermeniler, arek ve belım mevkide ise Acemler yaşamıştır. Bazı rivayetlere göre bu bölgeye Ermeniler vadi anlamına gelen cevznn ismini vermiştir. Bir diğer rivayet ise Acemler tarafından yamaç anlamına gelen cevze,cowzi,cewz ismini vermiştir. Ancak osmanlı kaynaklarında ise;

cevz 

Malı toplayıp kimseye hayır ve sadaka etmemek. (Osmanlıca'da yazılışı: cevz (cevzân))

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Belde tarihi ile alakalı olarak köyün mezarlığında yapılan araştırmaya göre okunulan mezar taşlarında hicri takvime göre 1129 tarihli mezar taşı (miladi takvim karşılığı 1717) köyün tarihi hakkında bize net bilgi vermektedir. Edinilen bu bilgiye göre 16. yüzyılın ortalarında Topdemir ve Çeliker ailelerinin İran coğrafyasından göç edip köyde bulunan GOREK (Türkçe anlamı MEZARLIK) mevkine yerleşmesiyle belde tarihinin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Belde halkı; nüfusları 150 kişinin üstünde olan büyük Aile Boylarına ayrılır bu Ailelerin kim oldukları ve nerden geldikleriyle alakalı olarak ; KINO VE HEYDERİ AİLESİ Bingölün genç ilçesine bağlı olan TEYAREK köyünden, FETHON AİLESİ Elazığ'ın PALU ilçesin den,HEYDER-I KEWE (KENDİ İÇİNDE; REMO,GENCİ,ŞEMO,FİLO olarak ayrılmışlar.) Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı olan HERTA köyünden HECİ HARUN AİLESİ Net olmamakla beraber ARABİSTAN coğrafyasından ŞADİNO VE TOPDEMİR AİLESİ İran bölgesinden gelmiştir.

Dil ve Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürbüz Beldesi çevredeki diğer köylere oranla çok gelişmiştir ve bu sayede dışarıya neredeyse hiç göç vermemiştir. Köy halkının çalışkanlığı ve üretkenliliğini sayesinde göçün azalması ve nüfusun hızla artmasına bağlayabiliriz. Nüfusu ilçe nüfusu ile kıyaslanabilir belde nüfusu 5000 ile 5500 arasındadır ve her geçen yıl daha da artmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürbüz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Diyarbakır ilinin kuzey kısmında yer almaktadır. Doğuda Lice, Kulp ve Muş, batıda Dicle, Ergani, Maden, kuzeyde Arıcak ve Genç, güneyde ise Diyarbakır bulunmaktadır.[13] Yeryüzü şekilleri açısından genelde dağlarla çevrili, ortası hafif çukurlaşmış görünümdedir ve Güneydoğu Torosların kollarıyla çevrilidir. Gürbüz, Diyarbakır il merkezine 60 km, Hani ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal bir iklime sahip bir beldedir. Yazın sıcak ve kurak kışın ise yağışlı geçmektedir. Bitki örtüsü kısa otlar ve meşe ağaçlarıyla kaplı alana denk gelmektedir.

Belediye[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürbüz belediyesi 1994 yılında kurulmuştur.

2004 - Hıfzı Karabulut Saadet Partisi %45.01
1999 - Mehmet Tayfur Çiçek Fazilet Partisi
1994 - Fettah Kılıç DYP %43.37
2009 - Cumali Çiçek Demokrat Parti %47

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]