Gürbüz, Hani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38.379108°′N, 40.362476°′E

Gürbüz
—  Belde  —
Diyarbakır
Koordinatlar: 38°22′45″K 40°21′45″D / 38.379108°N 40.362476°E / 38.379108; 40.362476
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu
İl Diyarbakır
İlçe Hani
Yönetim
 - Belediye başkanı Hıfzı Karabulut
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 4,478
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 412
İl plaka kodu 21
Posta kodu 21800
İnternet sitesi: []

Gürbüz, (Zazaca: Cewzê) Diyarbakır ilinin Hani ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzeyinde bulunan Nirip Dağı, Nirip Düzü ve bu bölgedeki yerleşik Nirip aşiretinden Asurlar ve koruması altında kurulan Nirbi prensliğinin de Gürbüz ilçe sınırlarını kapsadığı, bugün Niripler denilen bölgede kurulduğu rivayet edilir. Niribi ağan (Kuyular) Niribi çülagan (Abacılar ) Niribiyusfan (Çukur), Niribi aliyan (Atıcı), Niribi melikan (Bozok Mezrası) Niribi cımsak, niribi topalan (hega sor, laya boyin) adlarını taşıyan köyler vardır. Bunların dışında hespene,pıseyl, xıraba, balyan köylerinin kurucuları nirbilerdir. mukuri, dilbi ve cevzede yerleşik çok sayıda nirbi aşireti mensupları vardır ve nüfusunun tamamı Zaza'dır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Zaza milliyetine mensup olup, köy halkının ana dili Zazaca'dır. Ayrıca beldemizde bulunan ve şuan ki afat bölgesi konutlarının merkezinde olan eski çağlara ait mezarlar halen mevcut olup kimin ve kimlere ait olduğu bilinmemekle birlikte açık seçik görülmektedir . Köyümüzün en belirgin geleneklerinden biri her kavga ve husumetinin sonuç itibarı ile barışçıl yollarda aşıldığı açık görülmekte ve aynı zamanda büyüklere karşı saygı en temel geleneklerimizden dir . Beldemizde yaşayan nüfusun tamamı zazadır. Dört büyük aşiretten oluşmaktadır bunlar: Haydar-ı- Kew, Fettıhon, Haydaron ve Kenan'dan oluşmaktadır. Haydar ı-kew dışındaki 3 aşiret Bingöl'ün değişik yerlerinden geldikleri bilinmektedir. Haydar-ı kew aşireti de Kulp Herta köyünden geldiği bilinmektedir. Diğer küçük ailelerden bazıları Irak ve bazıları da nerden geldiği bilinmemektedir. Ayrıca Arap ailesi köyün en eski ve ilk yerleşimcileridir. Bugünkü adları Topdemir ailesidir. Köy halkı nın başka bir özelliği de çalışkan olması ve milliyetçi olmasıdır örneğin zangin kesim belde dışında başka yerde yatırım yapmamakla birlikte rekabetin ve önünün açılmasını sağladığı açık görülmekte nerdeyse köyden çok az bir göç olmuş ve hiç olmamış diyebiliriz tabi eski zamanlarda göç etmiş ve şuan deşte (diyarbakır ovası ) de iki köyleride var . Beldemizde hoşgörü barış ve huzur ortamı mevcut ve dışardan gelen insanlara belde sınırları içinde saygı ve hürmetle ağırladıklarıda açık ve kesin olarak görülmekte gürbüz beldesinin en önemli geleneği saygı ve hürmet olup ve barışçıl bir yapıya sahip olmasıdır köyün narı meşhurdur üzüm bağları meşhurdur. Kürtçe dili ana dilleri olmamasına rağmen çok iyi biliyolar. Buranın halkı çok misafir perver.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürbüz, Diyarbakır il merkezine 60 km, Hani ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal bir iklime sahip bir beldedir. Yazın sıcak ve kurak kışın ise yağışlı geçmektedir. Bitki örtüsü kısa otlar ve meşe ağaçlarıyla kaplı alana denk gelmektedir.

Belediye[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürbüz belediyesi 1994 yılında kurulmuştur.

2004 - Hıfzı Karabulut Saadet Partisi %45.01
1999 - Mehmet Tayfur Çiçek Fazilet Partisi
1994 - Fettah Kılıç DYP %43.37
2009 - Cumali Çiçek DP %47

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]