Gültekin Kaan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gültekin Kaan
Başladığı yerTürkiye
Almanya
TarzlarAnadolu rock
Etkin yıllar1998-günümüz
Müzik şirketiBlue Flame
Rough Trade
Resmî site[1]
ÜyelerGültekin Kaan (Vokal)
Arnulf Ochs (Elektro Gitar)
Mario Bartone (Bas Gitar)
Dirk Leibenguth (Davul)
Mustafa Aydın (Bağlama)
Gürkan Özkan (Perküsyon)
Gencer Savaş (Perküsyon)
Eski üyelerMuhammed Ali Aslanbay (Bağlama, Perküsyon)

Gültekin Kaan, (d. Gültekin Kaan Kaynak, Backnang, Almanya), Almanya doğumlu Türk Anadolu rock şarkıcı. Almanya'da müzik hayatına başladı, üç tane şiir kitabı yayınladı ve birçok albüme imza attı. Şarkı yazarı ve prodüktör olarak uzun yıllar kendi stüdyosunda çalıştı. Birçok edebiyat ve müzik ödülleri aldı ve bu zamana kadar 2.000'den fazla besteye imza attı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gültekin Kaan ilk Türkçe bestesini 1993 yılında çok etkilendiği Solingen'deki Türk katliamı sonrasında yazdı. 1996 yılında eski prodüktörü Rüdiger Braune (Kraftwerk, Gianna Nannini) ile İngilizce sözlü bir rock albümü yaptı. Sahnede Barış Manço'nun “Gül Pembe” şarkısını yorumladı. Bu şarkı dinleyicilerden en çok sevilen şarkılardan birisi oldu.[kaynak belirtilmeli] Bundan sonra Gültekin Kaan artık sadece Türkçe sözlü rock müzik yapmaya karar verdi. 1998 yılında Ali Aslanbay ile birlikte kurdukları “DİVAN” grubuyla çalışmalara başladı.

Grup Almanya'da verdiği ilk konser sonrasında Hollanda, Fransa, Belçika, Lüksemburg da da konserler vermeye devam etti. Birkaç müzik yarışmasında birincilik ödülü kazandı.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca Alman televizyonlarıyla çeşitli röportajları yayınlandı.[1] Erkin Koray, Cahit Berkay ve Cem Karaca gibi sanatçılarla konserler verdi. DİVAN, Almanya ve çevre ülkelerde tanınmış bir oryantal rock grubu olmayı başardı.[2]

Grup üyesi Ali Aslanbay'ın 2010 yılında vefatının ardından DİVAN ismini değiştiren Gültekin Kaan kendi ismiyle yola devam etme kararı aldı. 2011 Mayıs ayında 1001 Divan adlı albümü Türkiye'de We Play/Sony tarafından yayınlandı. Şarkıların sözlerinin ve müziklerinin Gültekin Kaan'a ait olduğu albümde deneyimli Alman ve Türk müzisyenlerle çalışıldı. Albümde rock sesini oluşturan batı enstrümanlarının yanında, bağlama, kanun, cümbüş, tabla, bendir, kaşık, darbuka, davul ve djembe gibi doğu enstrümanları da kullanıldı. Kayıtları Almanya ve Türkiye'de yapıldı.

2012 temmuz ayında albümü "Sofra" Blue Flame/Rough Trade tarafından yayınlandı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kısmet (After the Beep ile) – 1995 (Rockwerk)
 • Nisfet (Gültekin Kaynak olarak) – 1997 (Rockwerk)
 • 1001 divan – 2011 (We Play/Sony)[3]
 • United Colors of Words (Sampler) – 2012 (Lola’s World Records)[4]
 • Sofra – 2012 (Blue Flame Records/Rough Trade)

Müzik videoları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Perilerin Oyunu "
 • "Osman"
 • "Doğal Afet"

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kaffee oder Tee". youtube.com. 14 Ekim 2011. 8 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. .(Almanca)
 2. ^ "Heimatklänge". wz-newsline. 2 Mart 2012. 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. .(Almanca)
 3. ^ "Muhteşem Yüzyıl'dan sonra Muhteşem Kaan geliyor". hurriyet.de. 3 Mayıs 2011. 26 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. .(Türkçe)
 4. ^ "Türkçe ezgiler Almancayla buluştu". hurriyet.de. 6 Ağustos 2012. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012. .(Türkçe)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]