Gülen hareketi okulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarında Senegal Türk Okulu Folklor Ekibi Silifke oyunu gösterisi

Gülen okulları, Türk girişimcilerce dünyanın çeşitli yerlerinde açılan okul öncesi, ilk ve orta öğretim ve üniversite düzeyindeki özel okullardır. 160 ülkede faaliyet gösteren ve sayısı 2.000'den fazla olduğu tahmin edilen bu okullar[1] isim ve hukuki bakımdan birbirinden bağımsızdırlar.[2].

Bulundukları ülkelerde özellikle Orta Asya devletlerinde sınavla öğrenci alan Türk okulları elit ve üst düzey bürokrat kesimin çocuklarını gönderdiği okullar olarak bilinmektedir[kaynak belirtilmeli]. Fakir ve parlak öğrencilere ise bu okullarca burslu eğitim imkânı tanınmaktadır [kaynak belirtilmeli].

Müfredat[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretmenlerinin bir kısmı Türkiye'den gitme bir kısmı ise bulundukları ülkenin öğretmenlerindendir.

Müfredat olarak Türkiyedeki Anadolu liseleri müfredatı genel olarak ele alınmaktadır.

Bu okullarda, bulundukları ülkenin dili, o ülkede en çok kullanılan yabancı dil (genellikle İngilizce ,Orta Asya'da Rusça, Afganistan'da Farsça, Afrika'da Fransızca) ve seçmeli olarak Türkçe dilinde eğitim yapılmaktadır.

Okullarda ayrıca Türk kültürü (Türk halk oyunları, şiiri, şarkıları, tiyatrosu, vb.) öğretilir.

Faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk okulları özellikle Uluslararası Bilim Olimpiyatlarındaki başarıları ile gündeme gelmektedir [3]. 2007 yılında New York Türk okulu Amity School bilim olimpiyatlarında 28 madalya alarak eyalet birincisi olmuştur[4].

Türkçe Olimpiyatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları (Eski adı: Yabancılar İçin Türkçe Yarışması) ilki 2003 yılında yapılan ve tüm dünyadan anadili Türkçe olmayan en alt düzeyden en üst düzeye kadar Türkçe kullananların yetenek ve bilgilerinin sınandığı bir yarışmadır. Katılımcı sayısı ve ülkesi her geçen yıl artmaktadır[kaynak belirtilmeli]. 2006 yılında yapılan yarışmaya 84 ülkeden, 2007 yılında yapılan yarışmaya 100 ülkeden, 2008 yılında yapılan yarışmaya ise 114 ülkeden yarışmacılar katılmışlarıdır.

2003 yılından beri her yıl Türk okullarında okuyan öğrenciler arasında Şiir, Kompozisyon, Şarkı, Canlı performans gibi alanları kapsayan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları isimli etkinlik düzenlenmektedir. 2007 yılında 5. si İstanbul ve Ankara şehirlerinde düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Türk Dil Kurumu ve çeşitli devlet kurumlarınca desteklenmektedir.

Türkiye'de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin birçoğu Türk okullarından gelmektedir.

Okullardan bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk ve ortaöğretim okulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülen okulları hakkında inceleme kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. İlber Ortaylı, Toktamış Ateş ve Eser Karakaş, "Barış Köprüleri Dünyaya Açılan Türk Okulları 1", Ufuk Kitapları, 2005 ISBN 978-975-6065-06-8
  2. Bayram Balcı, "Orta Asya'da İslam misyonerleri: Fethullah Gülen okulları", İletişim Yayınları, İstanbul, 2005, ISBN 975-05-0312-0

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]