Gözüküçük, Gölova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gözüküçük
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gölova
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.090 m (3.570 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 30
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58640

Gözüküçük, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölova’mızın 29 köyünden biri olan Gözüküçük köy, Gölova’nın güneyinde 12 km. Mesafede bulunmaktadır. köyün Doğusunda Erzincan'ın Kayı Köyü, Batımızda Kızıldağ’da şirin bir yaylası olan Çukuryurt eski adıyla Kârnus, Kuzeyimizde köye 3 km. uzaklıkta bulunan ve meşhur Çoban Baba Türbesi Bulunan Çobanlı Köyü ve Güneyinde ise Yeni adı Subaşı olan Rüskü ve mezrası Kalecik bulunmaktadır.

Gözüküçük Köyü'nün kurulması ile ilgili bilgiler nesiller boyunca gelen söylentilere dayanmaktadır. Akarsu kenarında bulunması ancak yollardan içeride kalması, köyün mütevazı bir köy olarak hayatını sürdürmesine sebep olmuştur. Son göçler dışında genelde kapalı bir köy olarak kalmıştır. Yeni yapılaşmaların olduğu köyde kışın ancak 10 hane kalmaktadır. Kalanların genelde yaşlılardan oluşması köye okulun açılmamasına sebep olmaktadır. Kışın ancak 25–30 kişinin kaldığı köyün gerçek nüfusu 600 kişidir. Bu nüfusun önemli bir kısmı yaz mevsiminde köye dönmektedir.

Köyün geçiminde tarım en önemli bir faktördür. Buğday, arpa, fiğ ve nohut üretimi yanında şekerpancarı ve fasulye de ekilmektedir. Yine hayvancılığın da rolü vardır. Büyük hayvanlar yetiştirilmektedir. Tarımda makineleşme tamamlanmıştır. Ekim, hasat ve diğer işlemler traktör ve yardımcı ekipmanlarla yapılmaktadır.

köyün Erzincan’ın Kayı Köyüne bakan doğu kesimi genelde dalgalı bir arazidir. Ve Kayı Köyüne giden Toprak Yol 2008 Yılında onarılarak düzlenmiştir.

köyün bir kısmı da Çobanlı Çayına sınırdır. Bu Alanda sulanabilen arazilerimiz varsa da bunun tümü ancak 300 dekar alandır. 5350 dekar arazinin bu kadar az bir alanın sulanması köy İçin önemli bir kayıptır.

köyün Nüfusuyla ilgili çeşitli olaylar olmuştur. Bir kere 1939 Erzincan depreminde 90 kişiyi aşkın kişi ölmüş, 10 hanemiz sönmüştür. Yine 1860 yılında Dumanlı Yaylamızda 80 kişi soğuktan kırılmıştır. Bu yüzden köyün nüfusunda zaman zaman önemli azalmalar olmuştur. Bu da köyün şimdikinden daha büyük olduğunu göstermektedir.Yine çok geniş bir alana yayılan mezralık da bu durumu destekler mahiyettedir. Köyün bulunduğu yer dışında da yerleşim alanları vardı. Ancak bunlar bugün tahrip olmuş durumdadır. Nitekim Yoncalıkta Ermeni kilisesi, Tekir Ahbun 'da ise tarihi binaların temeli bulunmaktadır. Ayrıca Garip Mezarlığı denen sahada ise kimliği bilinmeyen insanlara ait mezarlıklar vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 183 km, Gölova ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, karasal iklime göre daha ılık, Karadeniz iklimine göre daha az yağış almaktadır.

== Nüfus ==2016 =20

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 36
2000 39
1997 32

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]