Gölgesizler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gölgesizler
YazarHasan Ali Toptaş
ÜlkeTürkiye
TürRoman
YayımEylül 2005
Yayımcıİlk basım Can Yayınları 1995,
İş Bankası Yayınları,
Doğan Kitap Nisan 2007
Sayfa226
ISBN978-975-293-434-4

Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş'ın 1993 yılında yayımlanan ve kendisine Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazandıran romanı.

Eser, düşle gerçeğin birbirine geçtiği postmodern bir yapıya sahiptir. Varlık-yokluk sorunları, zaman-mekân ilişkisi konu edilmektedir. Romanda olaylar biri köyde, diğeri kentte olmak üzere iki farklı mekânda, iki farklı zamanda gelişir.[1] Köydeki olaylar, şehirde yaşananların yıllar öncesidir. Roman kişileri hem şehirde, hem de köydeki geçmiş zamanda yaşarlar. Ana karakterlerden Cıngıllı Nuri'nin ruhunun daraldığını söyleyerek şehirdeki berber dükkanından çekip gitmesiyle başlayan olaylar, başka ortadan kaybolmalarla devam eder ve bir gazetede, bir genç kızın ayı tarafından kaçırılma haberinin çıkmasıyla son bulur. Neredeyse şiire varan melodik bir üslup kullanılmıştır.[2]

Roman Ümit Ünal tarafından filme çekildi ve film Türkiye'de 2009'da gösterime girdi. Kırklareli'nde çekilen filmde başrolleri Arsen Gürzap, Selçuk Yöntem ve Hakan Karahan gibi isimler paylaştı.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'da çalışan bir berber, "hem burada, hem de çok uzaklarda" olmak ister. Ve bir gün aniden başını alır ve o çok uzaklara gider. Çok uzaklarda, hiç kimse olarak yeni bir hayata başlamak ister. Gittiği yer, ücra bir köydür. Köyün berberi Cıngıl Nuri, yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Berber, onun dükkanını kiralar ve işletmeye başlar.

Köyde tuhaf olaylar yaşanır; insanlar kaybolur ve muhtar, bu kayıp olaylarını aydınlatmaya çalışır. Köyün en güzel kızı Güvercin, iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur. Muhtar, tek silahlı adamı olan Bekçi ile beraber köydeki herkesi sorguya çeker. Şair ruhlu bir delikanlı olan Cennet’in oğlu, kuşkuları odak noktasıdır. Delikanlı, sorgu sırasında öldüresiye dövülür ve dayak sonrasında aklını yitirir. Cennet’in oğlu, hiç kar yağmayan köyün sokaklarında “Kar neden yağar, kar?” diye sorarak dolaşmaktadır artık. Muhtar ve Bekçi köye korku salmıştır. Ancak Güvercin bulunamaz. Cıngıl Nuri’nin çıkagelmesi, karısının ortadan kaybolması gibi yeni tuhaf olaylar gelişir.

Güvercin’i bulmak için yapılan bir aşk büyüsü ters teper ve bir gencin ölümüne sebep olur. Köylüler, yaşanan kayıp ve ölüm olaylarından dehşete düşmüştür. Köyün sorunlarına çare bulmak için ilçeye giden Muhtar, bir daha geri dönmez. O da kayıptır. Berber, olayları uzaktan seyreder ve bir gün köyü terkeder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Viran Dağlar
Yunus Nadi Roman Ödülü
1994
Sonra gelen:
Kedi Mektupları
Korsanın Seyir Defteri