Gök Camii

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gök Camii
Bluemosqueyerev.jpg
Temel bilgiler
Yer Ermenistan Flag of Armenia.svg Erivan
İnanç İslam
Mimari
Tamamlanma 1765/1766
Özellikler
Minare sayısı 4

Gök Camii (Ermenice: Կապույտ Մզկիթ, Kapuyt Mzkit, veya Գյոյ Մզկիթ, Gyoy Mzkit ; Azerice : Göy məscid ; Farsça : مسجد کبود) Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bulunan bir Azeri-Türk camisidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Revan Hanlığı döneminde Hüseyin Ali Han'ın idaresi altında 1765/1766'da yapıldı (camiiye bazen "Hüseyin Ali Camiisi" ismi veriliyor).[1] Ermenistan'ın sovyetleşmesinden önce şehrin sekiz tane camiisinin bir tanesi idi.[1]. Sovyetler Birliği idaresi altında dinî hizmetler yasaklandığına rağmen 1952'de Sovyet hükûmeti camiiyi bir planetaryuma değiştirdi.

1988 ve 1991 yılları arasında süren Karabağ Savaşı sebebiyle ülkenin bütün Azeri nüfusu göç ettirildi; savaşa kadar Gök Camii bu Müslüman nüfusunun ana camiisi idi. Günümüzde camiiyi artık İranlılar kullanmaktadır.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

7.000 m² alana sahip olan bu cami, bir tane ana namaz odası, 28 diğer oda, bir kütüphane ve bir iç bahçesine sahiptir. Özgün olarak boyu 24 metre olan dört tane minare vardı, ama artık sadece bir tane kaldı. Üç öbürü, camiiyi planetaryum değiştirme sırasında yıkıldı.

İran tarafından verilen yatırımlarla 1995'ten beri camii birkaç tane onarım gördü, ve buna rağmen dinî hizmetler tekrar başlamış. En son restorasyon 1999'da yapıldı.[1].

Dipnot[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c (İngilizce) Brady Kiesling, Rediscovering Armenia 26 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 2000, p. 10.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]