Göçbeyli, Pendik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Göçbeyli
—  Köy  —
İstanbul
İstanbul
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl İstanbul
İlçe Pendik
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 1,119
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0216
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34916
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Göçbeyli, İstanbul ilinin Pendik ilçesine bağlı bir köydür. Ancak 1951'e kadar bağlı olduğu Gebze'ye ve ekonomik olarak ilişki kurduğu Tuzla'ya daha yakındır. Kuzeyinde Şile'nin Bıçkıdere, Doğusunda Gebze'nin Ovacık ve Kadıllı köylerine, güneyinde Tuzla'nın Akfırat mahallesine, batısında Pendik'in Ballıca köylerine komşudur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı , 1972 yılında köyden giden ve o zaman Ordu ilinden göç gelen vatandaşların bey diye tabir ettikleri insanlardan gelir. Beyler göçtü ve göçen beyler diyerek zamanla GÖÇBEYLİ KÖYÜNE Dönüşmüştür. ilk göç 1969 yılında sağır sülalesinden Ahmet bürce ve ailesi yapmıştır daha sonra 1972 yılından itibaren ordunun çeşit li ilçelerinden yoğun göç almıştır ağırlıklı olarak Kumru ilçesinden göç almıştır köyün ilk kurucuları osman bürce Mahmut Öztürk murat sarı çete lakaplı mehmet oldu salih Güzelbey ağa mustafa Paylan gibi ileri gelen kişiler dir İlk başlarda bir mezra -yayla yerleşkesi olan köy,daha sonra Ballıca köyünün bir mahallesi ve nüfus artışına bağlı olarak Köy halini almıştır. Köyde muhtarlık yapmış kişiler.

1 .MURAT SARI 2 .KAZIM HÜNÜK 3 .ALİ İHSAN HÜNÜK

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri;yerli nüfusunu oluşturan ve Ordu ilinden göç gelen insanların yarı Anadolu devşirmesi kültür özellikleri ve ağırlıklı olarak doğu karadeniz özellikleri taşımaktadır.


Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul iline 55 km, Pendik ilçesine 27 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi ve Batı karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, seracılık ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon hemde Doğalgaz şebekesi vardır.İnternet altyapısı tam olarak faaliyettedir.Köyde Türkcell , Vodafone ve Avea Verici direkleri mevcut olup 3G şebekeleri ile hizmet vermektedir. . PTT şubesi yoktur, ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık evi vardır ancak kullanılmamaktadır.Ayrıca köyde iletişim sağlanmaktatır ama yetersizdir. otobüsler yetersizdir.Köyede 5 Bakkal 1 Büfe ve 1 Süpermarket mevcuttur.Faturama ödeme merkezi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Harita Ve Ulaşım; https://maps.google.com/maps?q=g%C3%B6%C3%A7beyli+k%C3%B6y%C3%BC&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x14cb2a2bd7261453:0x4fd6e30fe8df4210,G%C3%B6%C3%A7beyli&gl=tr&ei=CIVrUsXdK8jDtQb134DQAQ&sqi=2&ved=0CJABELYDMA8