Futbol pozisyonları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir futbol maçında karşılaşan takımlarda yer alan her 11 oyuncunun da saha içerisinde birer pozisyonu bulunmaktadır. Takımlar, birer kaleci ile dizilime göre değişiklik gösteren farklı pozisyonlarda görev alan onar oyuncudan meydana gelir. Kaleci dışında; defans, orta saha ve forvet olmak üzere, saha içerisinde farklı görevler üstlenen üç ana pozisyon bulunmaktadır. Bu pozisyonlar da, saha içindeki dizilime göre kendi içerisinde ayrılmaktadır. Herhangi bir pozisyonda görev alan oyuncu, maç içerisinde bu pozisyonu dışındaki bölgelerde de oynayabilmekte ve diğer pozisyonların ana görevlerini de yerine getirebilmektedir.

Kaleci[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaleye gelen topu önleyen bir kaleci.

Kaleci, futboldaki en defansif pozisyondur. Kalecilerin ana görevi takımının kalesini, karşı takım oyuncularının gönderdiği toplara karşı korumaktır. Takımın diğer oyuncularından farklı olarak, ceza alanı adı verilen alan sınırları içerisinde topa el ve kolla müdahale edebilmektedir. Bu sebepten ötürü maçın büyük bir kısmında ceza alanı içerisinde bulunmaktadır.

Defans[değiştir | kaynağı değiştir]

Rakibini karşılayan bir defans oyuncusu (beyaz formalı).

Kalecinin önünde, orta saha oyuncularının ise arkasında yer alan defans oyuncularının ana görevi rakibin gol atmasını engellemeye yardımcı olmaktır.

Orta saha[değiştir | kaynağı değiştir]

Defans ile forvet pozisyonları arasında yer alır. Oyunun hem defansif hem ofansif yönünde oynayan orta saha oyuncuları, konumlarına göre orta sahanın ortası, defansif orta saha, ofansif orta saha ve kanatlar olarak ayrılmaktadır.

Forvet[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta sahanın önünde, rakip kaleye en yakın konumda bulunur. Başlıca amaçları gol atmaktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]