Friedrich Hoßbach

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Friedrich Hoßbach
Bundesarchiv Bild 183-1988-0107-503, Major Friedrich Hoßbach (Mitte).jpg
Friedrich Hoßbach
(orta, 1934'te yarbay iken)
Doğum Unna, Arnsberg
Ölüm Göttingen, Niedersachsen
Bağlılığı Flag of the German Empire.svg Alman İmp.
Flag of Germany.svg Weimar Cum.
Flag of the German Reich (1935–1945).svg Nazi Almanyası
Hizmet yılları 1913 - 1945
Rütbesi Piyade Orgeneral
Komuta ettiği 56. Panzer Kolordusu
4. Ordu
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı

Friedrich Hoßbach (Tam adı: Friedrich Wilhelm Ludwig Hoßbach, d. 21 Kasım 1895; Unna, Arnsberg - ö. 10 Eylül 1980; Göttingen, Niedersachsen), Almanya'nın subayı ve Nazi Almanyası'nın Piyade Generali.

1913'te Alman İmparatorluğu Kara Kuvvetlerine katılmış ve I. Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesi'nde kurmay subayı olarak hizmet etmiştir.

Savaştan sonra Savunma Bakanlığında görev almış ve 1934'te yarbay rutbesiyle Adolf Hitler'in yüksek yaverliğine getirilmiştir.

Adolf Hitler, 5 Kasım 1937'de bir toplantı düzenleyerek Savunma Bakanı Werner von Blomberg, Heer (Kara Kuvvetleri) Başkumandanı Werner von Fritsch, Kriegsmarine (Deniz Kuvvetleri) Başkumandanı Erich Raeder, Luftwaffe (Hava Kuvvetleri) Başkumandanı Hermann Göring, Dışişleri Bakanı Konstantin von Neurath olmak üzere ordu ve hükûmetini önde gelenlerin önünde Lebensraum'u vücuda getirmek için savaşı başlatacağını açıklamıştır. Fakat Blomberg, Fritsch, Raeder ve Neurath bu savaş planına karşı çıkmıştır. Hoßbach bu toplantıda konuşulanları da not etmiş ve Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesinde delil olarak kullanılmıştır.

1938'te meydana gelen Blomberg-Fritsch Olayında Kara Kuvvetleri Başkumandanı Werner von Fritsch'i savunduğu için görevinde alınmıştır.

II. Dünya Savaşında

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]