Frenik sinir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nervus phrenicus
Gray806.png
Frenik sinir ve ile ilişkilerini vagus siniri. (Sol üst ve sağ etiketli Frenik.)
Gray804.png
Servikal pleksus planı. (Sağ altta etiketli Frenik.)
Latince isim nervus phrenicus
Sistem Brakial pleksus
Sinir Diyafram
Tanımlayıcılar
JSTOR phrenic-nerve
Microsoft Academic 2777099253
MeSH D010791
TA 6380
FMA 6191

Frenik sinir (veya nervus phrenicus), boyundan gelip kalp ve akciğerler arasından geçerek diyaframa sinir bağlantısı veren (innerve eden) sinir. Diyaframdan gelen duyuları ve beyinden gelen motor sinyalleri aktardığından solunum için önemlidir. Sol ve sağ olmak üzere iki frenik sinir bulunur. Aynı zamanda da 5. 3. ve servikal sinirlerin (C3-C5) katkıları alan insanlarda [1]

Frenik sinir motor, duyusal ve sempatik dallar icerir. Motor dal diyafragmanin hareketini sağlar. [diyaframın [Merkez tendonu | merkez tendon]]. Yılında toraks, her frenik sinir malzemeleri mediastinal plevra ve perikard.

Yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Frenik sinir Internal Juguler Ven oblik iner derin servikal fasya ve transvers servikal ve supraskapuler arterlerin prevertebral katmanı derin anterior skalen, karşısında. Sol tarafta, frenik sinir, subklavian arterin ilk bölümü için anterior geçer. Sağ tarafta, bunun anterior skalen kas üzerinde yatıyor ve subklavyen arterin 2. kısım anterior geçer. O akciğer kök anterior ve fibröz ve paryetal tabakaları arasındaki perikard içine akar toraks girerken iki yakasında, frenik sinir subklavian venin posteriorunda ve internal torasik arterin anterior çalışır.[1]

Orta mediastende Bulunan, hem frenik sinirler boyunca C3, C4 ve C5 çalıştırmak anterior skalen kas derin karotis kılıfı.

Bu sinirlerin iki fibröz için diyafram ve duyusal lifleri motor lifler kaynağı perikard, mediastinal plevra ve diyafragmatik periton.

Pericardiacophrenica'dır arterler ve venler kendi frenik sinirler ile seyahat.

5. servikal sinir katkısı bir aksesuar frenik sinir kaynaklanıyor olabilir. En sık subklavius ​​için sinir bir dalıdır ve çok sayıda frenik sinir lifleri içerebilir. Aksesuar frenik sinir varsa, ana sinir lateral yalan ve posterior ve subklavian vene zaman aşağı iner. Aksesuar frenik sinir toraks ve boyun kökü frenik sinir bağlanır.[1]

Aynı zamanda, akciğerlerde innerve eder.

Klinik alaka[değiştir | kaynağı değiştir]

Frenik sinirin kökeni C3-C5 spinal sinirleri olduğundan frenik sinir aracılığıyla iletilen ağrı C3-C5 sinirlerinin dermatomlarından geliyormuş gibi algılanır. Bu ağrının omuz civarında hissedilmesine tekabül eder. Örneğin sağ diyaframın altındaki bir apse sağ omuzda hissedilir. Yansıyan ağrı örneği olan bu duruma Kehr belirtisi denir.

Frenik (veya tarafından temin edilen dokular) tahrişi yol açar hıçkırmak refleks. A hıçkırık ve kapalı kıvrımlar karşı hava çeker diyaframın bir kasılma kasılma, bir gırtlak.

Frenik sinir torasik sırasında tespit edilmelidir cerrahi ve korunmuş. O için ön geçer [akciğer [hilusu | hilusu]] ilgili akciğer ve bu nedenle kolayca tespit edilebilir. Sağ frenik sinir, vena kava sırasında kelepçe karaciğer transplantasyonu.[2] frenik sinir veya [3] diyaframın yarısının felç edecektir. Diyafram felci iyi sonografi.[4] Solunum zorlaştırılmıştır olacak ama diğer sinir bozulmamış olması koşuluyla devam edecektir.

Frenik sinir boyun (C3-C5) doğar ve çok düşük diyafram innerve eder. Bu nedenle, hastalar omurilik yaralanmaları boyun altında alt ekstremite herhangi bir felç olmasına rağmen, hala etkili bir nefes edebiliyoruz.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c {| frenik esas olarak 4 servikal sinir servikal sinir kaynaklanır Şablon:Kitap cite
  2. ^ Vivian C. McAlister, David R. Grant, Andre Roy, William F. Brown, Linda C. Hutton tarafından ezilmiş olabilir David J. Leasa, Cameron N. Ghent, James E. Veitch ve William J. Duvar. Transplantasyon 55.4 (1993) "Ortotopik Karaciğer Naklinde Sağ Frenik Sinir Hasarı": 826-830.
  3. ^ bir phrenectomy, Şablon:Kitap cite severing
  4. ^ Vivian C. McAlister, David R. Grant, Andre Roy, William F. Brown, Linda C. Hutton, David J. Leasa, Cameron N. Ghent, James E tarafından gösterilmiştir . Veitch ve William J. Duvar. Transplantasyon 55.4 (1993) "Ortotopik Karaciğer Naklinde Sağ Frenik Sinir Hasarı": 826-830.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]