Frederick Griffith

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Frederick Griffith
Fred Griffith and "Bobby" 1936.jpg
Doğum 1879
Londra, İngiltere
Ölüm 1941 (61-62 yaşlarında)
Milliyet Britanya
Bilimsel kariyeri
Dalı Doktor, patolog, bakteriyolog

Frederick Griffith (y. 1879 - 1941) Britanyalı doktor ve genetikçi. 1928 yılında, günümüzde artık Griffith deneyi olarak bilinen deneyle, kendi adlandırmasıyla transformasyon prensibi (transforming principle) yani günümüzde bilinen adıyla DNA'yı keşfetmiştir.[1][2] Tüm modern moleküler biyoloji, bu keşiften köken alarak gelişmiştir.

1879 yılında Hale, İngiltere'de doğdu. Liverpool Üniversitesi'nde eğitim gördü. 1910 yılında Britanya hükûmeti tarafından, Sağlık Bakanlığı'nda Arthur Eastwood'un altında çalışması için işe alındı.

Griffith, I. Dünya Savaşı sonrasında pandemi haline gelen "İspanyol gribi" olarak bilinen influenza virüsünün üstüne pnömoni enfeksiyonlarının gelişmesini önlemek için bir aşı geliştirmeye çalışırken ünlü Griffith deneyini gerçekleştirmiştir. Streptococcus pneumoniae bakterisinin iki suşunu kullanarak bu deneyi yapmıştır. S suşunun (smooth suş) polisakkarit kapsülü vardı ve farelere enjekte edildiğinde bir-iki gün içinde fareleri öldürüyordu. R suşu (rough suş) ise kapsülü olmadığından fareler enjekte edildiğinde pnömoniye neden olmuyordu. S suşu ısıtıldığında ölüyor ve enjekte edilen fareler hastalık belirtisi göstermiyordu. Bununla beraber, ölü S suşu ve calı R suşu bir ortama konulduğunda ise yeni oluşan suş farelere enjekte edildiğinde fareler ölüyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lorenz MG, Wackernagel W (Eylül 1994). "Bacterial gene transfer by natural genetic transformation in the environment". Microbiol. Rev. 58 (3). ss. 563–602. PMID 7968924. 
  2. ^ Downie AW (1972). "Pneumococcal transformation--a backward view. Fourth Griffith Memorial Lecture". J. Gen. Microbiol. 73 (1). ss. 1–11. PMID 4143929. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]