Frederic Chopin Uluslararası Piyano Yarışması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Uluslararası Frederick Chopin Piyano Yarışması, Varşova’da beş yılda bir düzenlenen uluslararası bir piyano yarışmasıdır. Dünyanın en eski ve en itibarlı müzik yarışmalarından birisi ve tek bir sanatçının eserlerini seslendirmeye adanmış dünyadaki birkaç yarıştan biridir. Bu yarışmada, sadece Frederic Chopin’in eserleri seslendirilir. 17-28 yaş arası gençlerin katılımına açıktır.

Yarışmanın ilki 1927 yılında Polonyalı piyanist Jerzy Żurawlew öncülüğünde düzenledi. 1927,1932 ve 1949 yıllarında Varşova Müzik Topluluğu Yüksek Müzik Okulu tarafından organize edilen ilk 3 yarıştan sonra dördüncü yarış, 1955’te düzenlendi. 1955’teki dördüncü yarışmadan itibaren organizasyonu Kültür Bakanlığı gibi devlet kurumları desteklemiş ve hiç aralıksız her beş yılda bir düzenlenmeye devam etmiştir. 1960-2005 yılları arasında yarışmanın ana organizatörü Varşova’daki Frederic Chopin Topluluğu olmuştur. 2010 yılında Frederic Chopin Enstitüsü organizasyonu üstlenmiştir.

Yarışma, 1957’den bu yana Cenova merkezli Dünya Müzik Yarışmaları Merkezinin bir kurucu üyesidir.

Yarışmacıların performansları, Chopin uzmanı müzisyenler tarafından değerlendirilir. Yarışma, 1970’ten beri dört aşamalı olarak gerçekleşir. İlk üç aşamada yarışmacılar noktürnler, etüdler, baladlar, valsler, polonezler, mazurkalar, sonatlar seslendirir. Finalde ise Chopin konçertolarından birisi seslendirilir.

Yarışma programı, yarışma-dışı çeşitli konserleri, panelleri ve toplantıları da içerir. 1975’ten bu yana bestecinin ölüm günü olan 17 Ekim’de yapılan anma etkinlikleri yarışma takvimine dahil edilmiştir. Anma günü nedeniyle Varşova’daki Kutsal Haç Kilisesi’nde Mozart’ın Requiem (Ağıt) eserinin seslendirildiği bir ayin düzenlenir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]